600 TL.den başlayan fiyatlarla
7/24 bilgi ve randevu
0 (539) 431 90 40
İstanbul Anestezili Kürtaj Kliniği

Vakumlu kürtaj nedir? Nasıl yapılır? 

Vakumlu Kürtaj Nedir

Bu yazımızda son yıllarda sıklıkla başvurulan bir kürtaj operasyonu türü olan vakumlu kürtaj hakkında bilgi vereceğiz. 

Kürtaj Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.

4-6 hafta kürtaj fiyatları 700 TL fiyatlandırılır.

6-8 hafta kürtaj fiyatları 800 TL ile fiyatlandırılır.

8-10 hafta kürtaj fiyatları 900 TL olarak fiyatlandırılır.

Kürtaj fiyatları konusunda detaylı bilgiye Kürtaj Fiyatları sayfamızdan bakabilirsiniz.

Vakumlu kürtaj – Evlilik Dışı Kürtaj Yapılır mı?

Vakumlu kürtaj yazımızda evlilik dışı ve bekar kürtaj hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Halk arasında evli olanlar ve olmayanlar için kürtaj fiyatları noktasında farklı rakamların söz konusu olduğu düşünülebiliyor. Oysa hangi sağlık kuruluşunda bu hizmet alınıyor olursa olsun, evli olan ve olmayan kadınların ödemesi gereken ücret aynı olacaktır. Evli olmayanlardan daha yüksek bir fiyat talep edilmesi söz konusu olmaz. Çünkü yapılacak cerrahi müdahale değişmiyor ve dolayısıyla evli olmayan kadınlardan daha düşük ya da yüksek bir fiyat talep edilmesi de gerçeği yansıtmıyor.

 

Bu nedenle kürtaj fiyatları hakkında araştırma yaparken evli olup olmadığınız kıstasını bir kenara bırakabilirsiniz. 18 yaşından büyükseniz ve evli değilseniz herhangi bir onay ya da izine ihtiyaç duymadan kürtaj yaptırabilirsiniz. Sadece sizin gebeliğin sonlandırılması talebiniz ve bu yöndeki beyanınız kürtaj yaptırmanız için yeterli olur. Ancak gebeliğin 10. haftasından sonra yasalar kapsamında kürtaj yaptıramayacağınızı unutmayın ve bu süreyi geçirmeden kürtaj işlemi için bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Şayet evliyseniz ve 18 yaşından büyükseniz eşinizin de izninin olması gerekiyor. Yasalar gereği ancak eşlerin de kürtaja onay vermesi durumunda kürtaj işlemi gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla kürtaj fiyatları kadar bu işlemin yasalar kapsamında hangi koşullarda yapılabildiği konusunda da bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Evlilik dışı kürtaj fiyatları ne kadar?

Evlilik dışı kürtaj fiyatları sıklıkla tarafımıza sorulmaktadır. Kürtaj fiyatlarının belirlenmesine kürtajın evlilik dışı / içi olmasının bir önemi yoktur. Kürtaj operasyonları istenmeyen veya zorunlu sebeplerle gebeliğin tıbbi tahliyesidir. Kürtaj fiyatları belirlenirken yasal sebepler(evlilik durumunda bebeğin babasından da onay alınmalıdır) haricinde evlilik durumu sorgulanmaz. Kürtaj operasyonlarının yasal durumu hakkında bilgi almak için kürtajın yasal boyutu yazımızı okuyabilirsiniz.

Vakumlu kürtaj – Güvenli Kürtaj Nasıl Olunur?

Vakumlu kürtaj yazımızda güvenli kürtaj hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj İstenmeyen Gebeliğin sonlandırılma yöntemidir.

Güvenli Kürtaj işlemi için steril ameliyathanesi olan cerrahi tıp merkezleri ve hastaneler tercih edilmelidir.

Vakumlu Kürtaj riskler açısından en sık tercih edilen Güvenli Kürtaj yöntemidir.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları (Jinekolog) tarafından yapılabilir.

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Kürtaj öncesi ve sonrası ultrason kontrolleri rahimde parça kalması – dış gebelik ve başarısız kürtaj açısından mutlaka yapılmalıdır.

Güvenilir ve steril olmayan ortamlarda yapılan kürtajlar enfeksiyon – kanama – kısırlık ve ölümcül sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Anestezili Kürtaj için 4 – 6 saat öncesinden yemek ve sıvı gıdalar tüketilmemelidir.

Güvenli bir kürtaj işlemi ortalama 5 dakika sürmektedir.

Kürtaj sonrası hastanede kalış süresi ortalama 45 dakikadır. Kontroller sonrası ortalama 1 saat sonra taburcu olabilirsiniz.

Güvenli bir Kürtaj işlemi sonrası kanama ve ağrı düzeyi adet döneminden farklı değildir.

Güvenli Kürtaj için işlem öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerine uymak – ilaçlarınızı kullanmak ve kontrollerinizi yaptırmak önemlidir.

Güvenilir ve yasal kürtaj sınırı 10 haftadır.

Hasta hakları yasa gereğince hasta bilgileri gizli tutulmalıdır.

Yabancı pasaportlu kişilerde Kürtaj olabilmektedirler.

18 yaşını doldurmuş evli – bekar – eşinden ayrı herkes Kürtaj olma hakkına sahiptir.

Güvenli bir Kürtaj işlemi için konusunda Uzman Jinekolog – Steril – Güvenilir ve Yetkili sağlık kurumlarını tercih ediniz.

Vakumlu kürtaj nedir? Nasıl yapılır?

vakumlu kürtaj nasıl yapılır

Kürtajın birçok metodu bulunmakla birlikte en çok talep edilen kürtaj çeşidi olan vakumlu kürtaj klasik kürtaja göre çok daha az ağrılı olması ve düşük enfeksiyon riskinden dolayı kürtaj yapan hastaneler tarafından tercih edilmektedir. Vakumlu kürtaj süresi, vakumlu kürtaj sonrası hamilelik, vakumlu kürtajın avantajları ve riskleri hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızdan sonra kürtaj operasyonu öncesi ve sonrası hakkında ayrıntılı bilgi için kürtaj hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler ve kürtaj hakkında en çok sorulanlar yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Kürtaj video izle konulu sayfamızdan da bakabilirsiniz.

Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakum kürtaj için öncelikle tam jinekolojik muayene yapılır, transvajinal ultrasonografi çekilir, hastanın hikayesi dinlenir. Daha sonra uygulanacak anestezi tipi kararlaştırılır. Anestezi yapılmadan vakum kürtaj işlemi yapılmamaktadır. Hasta Lithotomi pozisyonunda (iki bacak yana ve hafif yukarı doğru açık) jinekolojik masaya uzanır.  Eğer genel anesteziye engel teşkil eden özel bir durum söz konusu değilse, genellikle sedasyon adı verilen genel anestezi tipi tercih edilir. Sedasyon, hastanın damar yolundan verilen ilaçlarla uyutulması işlemidir. Sedasyonun diğer genel anestezi tipi olan narkozdan farkı, narkozda hastaya solunum yoluyla verilen bayıltıcı gazın verilmemesidir. Sedasyon yapılan hasta, işlem sırasında ağrı / acı hissetmez. Uyutularak kürtaja bir alternatif olarak, lokal anestezi ile işlem yapılabilir. Lokal anestezide hasta adet sancısına benzer bir acı hissedebilir. Lokal anestezi yapılacaksa, spekulum adı verilen muayene aleti vajene yerleştirilir. Spekulum yerleştirildikten sonra rahim ağzında belirli bölgelere lokal anestezi ilacı enjekte edilir.

vakumlu kürtaj nedir

Vakum kürtajda, anestezi sonrası döl yolu adı verilen vajina içindeki kısım özel solüsyonlarla temizlenir. Bu işlemin amacı, enfeksiyon riskini minimize etmektir. Daha sonra rahim içine ulaşılabilmesi için; tenekulum adı verilen araçla rahim ağzı tutturulur. Vakumla kürtaj için karman kanüllerinin yerleştirilmesi kısmına geçilir. Önce gebelik kesesinin bozulması için 4 mm çapındaki en küçük karman kanülü rahim içine yerleştirilir ve rahim içinde hareket ettirilir. Karman kanülünün dışarıdaki ucuna ters basınç oluşturmak amacıyla plastik enjektör takılır. Vakum aspirasyon denilen bu negatif basınç işlemi için enjektör yerine, elektrikli özel cihazlarda son yıllarda kullanıma girmiştir. 4mm’lik kanül vasıtasıyla gebelik materyalinin bir kısmı enjektöre dolar. Daha sonra daha büyük kanüllerle işlem tekrarlanarak gebelik materyalinin tamamının tahliyesi sağlanır. Hastalardan patoloji  de gönderilir. Karman kanülleri tek kullanımlık (disposable) plastik araçlardır. Bazı durumlarda (özellikle geç gebelik hallerinde) karmen kanülü ile aspirasyon işleminden sonra küretle kazıma (kürtaj) işlemi de gebelik materyalinin tamamının tahliyesi için gerekli görülebilir.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Anestezili kürtaj  konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Modern bir kürtaj yönetimi olan vakumlu kürtaj klasik kürtaja göre daha kısa sürede, lokal veya genel anestezi ile yapılabilen, rahimde negatif basınç yaratılarak tahliye ve dezenfeksiyon yapılmasıdır. Özellikle gebeliğin erken haftalarında yapılan kürtajlarda tercih edilen vakumlu kürtaj ile hasta çok kısa sürede normal hayatına dönebilmektedir. Vakumlu kürtaj operasyonu öncesinde vajina girişi özel solüsyonlar kullanılarak temizlenerek bakteri ve mikroplardan arındırılarak enfeksiyon riski sıfıra indirilir. Tek kullanımlık her hastaya özel olarak kullanılan kanüller ile vajina girişinden rahime ulaşılır. Negatif basınç uygulanarak ceninin tahliyesi yapıldıktan sonra operasyon tamamlanır.

Vakumlu kürtaj kaç dakika sürer?

vakumlu kürtaj kaç dakika sürer

Her ne kadar kısa süreli olsa da kürtaj cerrahi bir operasyondur. Komplikasyon gerçekleşmediği durumlarda vakumlu kürtaj süresi 10 – 20 dakika arasında olmaktadır. Kürtaj süresi hakkında merak ettiklerinizi jinekolojik muayene esnasında doktorunuza danışabilirsiniz.

Vakumlu kürtaj avantajları nelerdir?

Vakumlu kürtaj metodunun klasik kürtaj yöntemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar özellikle kürtaj sonrası iyileşme sürecinde hissedilmekte iyileşme süresini kısaltmaktadır.

Vakumlu kürtajın avantajları

Enfeksiyon riskinin yok denecek kadar az olması
Operasyon riskinin daha kısa olması
Kürtaj sonrası kanamanın az olması
Parça kalma riskinin az olması

Vakumlu kürtaj – Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

 

Vakumlu kürtaj yazımızda kürtaj işlemine ağrı hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardır. Kürtaj bazen isteye bağlı olarak, bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanır. Kürtaj olmayı düşünen kişiler, uygulama öncesi kürtaj işlemi ağrılı mıdır diye araştırma yapmaktadır. Bu sorunun cevabı kesin olarak şudur; her ne sebepten dolayı kürtaj işlemi uygulanırsa uygulansın genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü hastaya anestezi altında işlem uygulanır.

Kürtaj uygulamaları uygulanan kürtaj çeşitlerine bağlı olarak iki farklı anestezi altında uygulanır. Bunlar; genel anestezi ve lokal anestezidir. Genellikle, kürtaj işleminde hangi anestezi türünün tercih edileceği uzman doktorlar tarafından kararlaştırılmaktadır. Çünkü kürtaj çeşitleri hangi anestezi türünün tercih edileceği direkt olarak gebeliğin durumuna, gebeliğin yerleşimine ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ile bağlantılıdır. Gebeliklerin sonlandırılması işlemi yasal olarak sınırlandırılmıştır ve yalnızca gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Sağlıksal açıdan gerekli durumlarda, yasalar çerçevesinde bu süre aşılabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk haftalarında gerçekleştirilen kürtaj işlemi genel olarak lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yani 9. ya da 10. haftalarında genel anestezi altında gebelik sonlandırılmaktadır. Çünkü bu haftalarda bebek gelişimi başlamıştır ve bu haftalarda lokal anestezi ile kürtaj yapılması ağrıların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Vakumlu kürtaj – Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Vakumlu kürtaj yazımızda kürtaj süresi hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj, sanılanın aksine uzun süren bir işlem değil. Bir tür cerrahi operasyon olmasına rağmen kürtaj kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık 10 – 15 dakika olarak karşımıza çıkıyor. Operasyon sırasında beklenmedik bir durum yaşanırsa, süre biraz daha uzayabiliyor. Tabi kürtaj süresi uygulana kürtaj çeşitlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

İşlem sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi oldukça kısa sürüyor. Birkaç gün içerisinde herhangi bir ağrı ya da acı kalmıyor. Ancak, bu işlemin yaratacağı psikolojik etkilerin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. İşlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Anestezinin türüne doktor karar veriyor.

Vakumlu kürtaj – Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtaj yazımızda kürtaj nasıl yapılır hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz. Kürtaj uygulaması öncesinde ilk olarak hastaya jinekolojik muayene yapılır ve durum değerlendirmesi yapılır. Eğer gebenin, kürtaj olmaya engel bir durumu yok ise, yasal süreler içerisinde ise kürtaj planlaması uzman jinekolog tarafından yapılır.

Uygulanacak kürtaj çeşitleri ne olursa olsun mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Maalesef ebe veya hemşire diplomalı kişilerin kendini doktor olarak tanıtıp kürtaj yapabildikleri olaylar yaşanmaktadır.

Kürtaj işlemi eğer genel anestezi ile yapılacaksa, durum hakkındaki ön bilgi hastaya verilir ve hasta bilgilendirmesi gerçekleştirilir. Sonrasında kürtaj işlemine geçilir.

Kürtaj işlemi için hasta steril olan, operasyonun gerçekleştirileceği yere alınır ve damar yolu açılır. Ardından, damar yolundan hastaya ilaç verilir ve hasta uyutulur. Eğer hastaya genel anestezi değil; lokal anestezi yapılacaksa bölgesel uyuşturma yapılır. Kürtaj işlemlerinde, duyulacak tek acı; damar yolu açarken hissedilen iğnenin acısıdır. Bunun dışında hasta, başka herhangi bir acı hissetmemektedir ve kürtaj işlemi çok kısa bir süre içerisinde acı hissi vermeden tamamlanmaktadır.

Hastanın uyutulmasından ya da bölgesel olarak uyuşturulmasından sonra, spekulum adlı bir alet yardımı ile hastanın vajeni açılır; rahim ağzının net olarak görülmesi sağlanır. Ardından, hastanın vajeni temizlenir. Bu temizlik esnasında antiseptik özellikteki ürünler kullanılır. Daha sonra, teneculm isimli bir alet ile hastanın rahim ağzı çekilir ve rahimde düzlük sağlanır.

Böylelikle kürtaj işlemi için yani gebeliğin sonlandırılması için gerekli olan şartlar sağlanmış olur. Bu aşamada, buji adı verilen çubuk ile rahim ağzı genişletilir ve vakum enjektör ile gebelik sonlandırılır. Vakum enjektör yardımı ile dışarıya alınan gebelik materyali ile hastanın gebeliği son bulmuş olur.

Kürtaj işlemi, oldukça kısa sürede sonlandırılan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika içerisinde uygulama tamamlanmaktadır. Eğer hasta genel anestezi altında kürtaj oldu ise işlem sonrasında uyandırılır ve çoğu zaman yatış gerektirmeden taburcu edilir.

Vakumlu kürtaj rahime zarar verir mi?

vakumlu kürtaj riskleri

Vakumlu kürtaj hastane ortamında ve uzman doktorlar tarafından yapıldığında klasik kürtaj yöntemlerine göre çok daha az riskli bir operasyondur. Vakumlu kürtajın rahime zarar vermesi söz konusu değildir. Ancak vakumlu kürtaj için mutlaka hastaneler tercih edilmelidir. Kürtajın operasyonu sırasında ve sonrasındaki riskler hakkında bilgi almak için kürtaj riskleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj, hamileliğin son erdirilmesi için yapılan cerrahi müdahalenin adıdır. Tıp dilinde daha çok küretaj olarak bilinen bu eylem ile hamilelik sona erer.

Özellikle istenmeyen gebelik için yapılan işlem, zaman zaman sağlık nedenleri ile de yapılmaktadır. Dolayısıyla her ne olursa olsun mutlaka uzman doktor gözetiminde, steril ortamlarda sonuca ulaştırılmalıdır.

Kürtaj sırasında yalnızca rahmin içerisinde bulunan cenin çıkartılmaz, tüm rahim temizlenir. Dolayısıyla kürtaj dediğimiz kavram yalnızca hamileler için kullanılmamaktadır. Miyom gibi rahatsızlıkları olan kadınların operasyonlarına da küretaj ya da kürtaj ismi verilmektedir.

Ülkemizde 1983 yılına kadar yasak olan kürtaj, sonrasında serbest bırakılmıştır. Ülkemizde yasal olarak belirlenen haftalar içerisinde kadınlar herhangi bir izne tabi olmadan kürtaj işlemini yaptırabilmektedir. Ülkemizde yasal olarak 10 hafta ile sınırlanan kürtaj daha sonrası için yalnızca kadın sağlığı ile ilgili durumlar (Düşük gibi) ortaya çıkarsa yapılabilmektedir. Dolayısıyla gebeliği sonlandırmak isteyen kişi bunu mutlaka yasal süre içerisinde yaptırmalıdır.

Vakumlu kürtaj fiyatları ne kadar?

vakumlu kürtaj fiyatları

Bilinen eski yöntemlere göre daha kısa sürede kürtaj operasyonunu başarı ile sonlandıran vakumlu kürtaj, rahimde negatif basınç yapılarak cenin çıkartılır. Bu sayede 10 ila 20 dakika gibi kısa sürelerde tüm işlem tamamlanmış oluyor. Vakumlu kürtaj işleminin çok kısa sürmesi dolayısıyla birçok kişi bu konuda fiyat araştırması yapmaktadır. Vakumlu kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak ve kürtaj fiyat listesine ulaşmak için kürtaj fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz.

Vakumlu kürtaj ne zaman yapılır?

Bilindiği üzere ülkemizde isteğe bağlı kürtajın yasal olarak belirli zaman aralığı vardır. Bu da hamilelik başlangıcı ile 10. Hafta arasıdır. Vakumlu kürtaj için ise zaman aralığı 6 ila 10’ncu hafta arasındadır. Bu bağlamda kürtaj ile hamileliğini sona erdirmek isteyen kişi bu süre zarfından tüm işlemlerini yaptırmalıdır. Kaldı ki vakumlu kürtaj dakikalar içerisinde sonuç veriyor.

Vakumlu kürtaj ağrılı mı?

Vakumlu kürtaj lokal ya da genel anestezi ile yapılır. Genel anestezi sırasında kişinin bilinci tamamen kapalı olduğu için herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmez. Ancak lokal anestezi gerçekleştiğinde çok hafif ağrı hissedilebilir. Ancak bu kişilerin kaldıramayacağı kadar bir ağrı değildir. Dolayısıyla genel olarak ağrı ve sızı konusunda kişiler çok büyük problemler yaşamadan tüm süreci başarı ile sonuçlandırabilirler. Kadınların geneli lokal yerine genel anestezi tercih ediyor. Bu noktada sizin tercihinizi ve sağlık durumunuz göz önüne alınarak karar veriliyor.

Vakumlu kürtajda dikiş atılır mı?

Normal bir cerrahi müdahalede genellikle küçük de olsa dikiş söz konusu olabilmektedir. Ancak vakumlu kürtajda herhangi bir yerinizde kesi oluşmayacağı için dikiş atılmasına gerek kalmaz. Bu bağlamda vakumlu kürtaj kadınlar için son derece rahat geçer.

Hastane şartlarında güvenli kürtaj için telefon numaralarımız ve whatsapp hattımızdan bilgi alabilirsiniz. Kürtaj yapan yerler araştırılırken hastalarımızın birincil önceliği hastane ortamı ve alanında uzman doktorlar olmalıdır. Ehil kişiler tarafından hastane ortamında yapılan vakumlu kürtaj operasyonlarında riskler en aza inmekte, kürtaj sonrası konforlu bir iyileşme süreci olmaktadır. Muayene ve randevu işlemleri için çağrı merkezimizle görüşebilir, jinekolojik muayene sonrasında vakumlu kürtaj fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Call Now ButtonFiyat ve Randevu Ara