600 TL.den başlayan fiyatlarla
7/24 bilgi ve randevu
0 (539) 431 90 40
İstanbul Anestezili Kürtaj Kliniği

Kürtaj Yasak mı ?

kürtaj yasak mı

 

Türkiye’de kürtaj 1983 yılında yasallaşmıştır. Yasaya göre 18 yaşını doldurmuş her kadın, gebelik 10. haftasını doldurmamış ise kürtaj yaptırabilir.  Bekarsa işlem için kimsenin onayı gerekmez.

Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Kürtaj Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.

4-6 hafta kürtaj fiyatları 700 TL fiyatlandırılır.

6-8 hafta kürtaj fiyatları 800 TL ile fiyatlandırılır.

8-10 hafta kürtaj fiyatları 900 TL olarak fiyatlandırılır.

Kürtaj fiyatları konusunda detaylı bilgiye Kürtaj Fiyatları sayfamızdan bakabilirsiniz.

 – Evlilik Dışı Kürtaj Yapılır mı? Evlilik Dışı Kürtaj yasak mı?

Kürtaj yasak mı yazımızda evlilik dışı ve bekar kürtaj hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Halk arasında evli olanlar ve olmayanlar için kürtaj fiyatları noktasında farklı rakamların söz konusu olduğu düşünülebiliyor. Oysa hangi sağlık kuruluşunda bu hizmet alınıyor olursa olsun, evli olan ve olmayan kadınların ödemesi gereken ücret aynı olacaktır. Evli olmayanlardan daha yüksek bir fiyat talep edilmesi söz konusu olmaz. Çünkü yapılacak cerrahi müdahale değişmiyor ve dolayısıyla evli olmayan kadınlardan daha düşük ya da yüksek bir fiyat talep edilmesi de gerçeği yansıtmıyor.

 

Bu nedenle kürtaj fiyatları hakkında araştırma yaparken evli olup olmadığınız kıstasını bir kenara bırakabilirsiniz. 18 yaşından büyükseniz ve evli değilseniz herhangi bir onay ya da izine ihtiyaç duymadan kürtaj yaptırabilirsiniz. Sadece sizin gebeliğin sonlandırılması talebiniz ve bu yöndeki beyanınız kürtaj yaptırmanız için yeterli olur. Ancak gebeliğin 10. haftasından sonra yasalar kapsamında kürtaj yaptıramayacağınızı unutmayın ve bu süreyi geçirmeden kürtaj işlemi için bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Şayet evliyseniz ve 18 yaşından büyükseniz eşinizin de izninin olması gerekiyor. Yasalar gereği ancak eşlerin de kürtaja onay vermesi durumunda kürtaj işlemi gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla kürtaj fiyatları kadar bu işlemin yasalar kapsamında hangi koşullarda yapılabildiği konusunda da bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Evlilik dışı kürtaj fiyatları ne kadar?

Evlilik dışı kürtaj fiyatları sıklıkla tarafımıza sorulmaktadır. Kürtaj fiyatlarının belirlenmesine kürtajın evlilik dışı / içi olmasının bir önemi yoktur. Kürtaj operasyonları istenmeyen veya zorunlu sebeplerle gebeliğin tıbbi tahliyesidir. Kürtaj fiyatları belirlenirken yasal sebepler(evlilik durumunda bebeğin babasından da onay alınmalıdır) haricinde evlilik durumu sorgulanmaz. Kürtaj operasyonlarının yasal durumu hakkında bilgi almak için kürtajın yasal boyutu yazımızı okuyabilirsiniz.

 – Güvenli Kürtaj Nasıl Olunur?

 

Kürtaj yasak mı yazımızda güvenli kürtaj hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj İstenmeyen Gebeliğin sonlandırılma yöntemidir.

Güvenli Kürtaj işlemi için steril ameliyathanesi olan cerrahi tıp merkezleri ve hastaneler tercih edilmelidir.

Vakumlu Kürtaj riskler açısından en sık tercih edilen Güvenli Kürtaj yöntemidir.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları (Jinekolog) tarafından yapılabilir.

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Kürtaj öncesi ve sonrası ultrason kontrolleri rahimde parça kalması – dış gebelik ve başarısız kürtaj açısından mutlaka yapılmalıdır.

Güvenilir ve steril olmayan ortamlarda yapılan kürtajlar enfeksiyon – kanama – kısırlık ve ölümcül sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Anestezili Kürtaj için 4 – 6 saat öncesinden yemek ve sıvı gıdalar tüketilmemelidir.

Güvenli bir kürtaj işlemi ortalama 5 dakika sürmektedir.

Kürtaj sonrası hastanede kalış süresi ortalama 45 dakikadır. Kontroller sonrası ortalama 1 saat sonra taburcu olabilirsiniz.

Güvenli bir Kürtaj işlemi sonrası kanama ve ağrı düzeyi adet döneminden farklı değildir.

Güvenli Kürtaj için işlem öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerine uymak – ilaçlarınızı kullanmak ve kontrollerinizi yaptırmak önemlidir.

Güvenilir ve yasal kürtaj sınırı 10 haftadır.

Hasta hakları yasa gereğince hasta bilgileri gizli tutulmalıdır.

Yabancı pasaportlu kişilerde Kürtaj olabilmektedirler.

18 yaşını doldurmuş evli – bekar – eşinden ayrı herkes Kürtaj olma hakkına sahiptir.

Güvenli bir Kürtaj işlemi için konusunda Uzman Jinekolog – Steril – Güvenilir ve Yetkili sağlık kurumlarını tercih ediniz.

Kürtaj İçin Yaş Sınırı var mı ?

kürtaj yasal sınır

18 yaşından büyük kadınlar tek başına küretaj kararı verebilir. Yaşı küçük hamilelerde anne-baba onayı ve savcılık izni gerekir.

Akli melekeleri yerinde olmayan kadınlara savcılık kararıyla kürtaj uygulanabilir.

Tecavüz vb. sosyal olaylarda mahkeme onayı gerekir.

Anne hayatı-sağlığı tehlikedeyse veya bebekte gelişimsel anormallik-bozukluk saptandıysa doktor heyet raporuyla geç dönem (10. haftadan sonra) kürtaj gerçekleştirilebilir.

Bu yazımızda istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan kürtaj operasyonlarının yasal boyutları ve kürtaj gizliliği hakkında bilgiler vereceğiz.

Ülkemizde kürtaj konusunda sosyal medya gibi kanallarda kürtaj hakkında bilgi arayan kişilerin karşısına kürtajın yasal olmadığı konusunda bazı yanlış bilgiler çıkmaktadır.

Bu bilgi kirliliğine maruz kalan kişiler kürtaj yasal mı, kürtaj yasak mı soruları ile sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır.

Türkiye’de kürtaj tamamen yasaldır ve hastaneler tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Yalnız kürtajın uygulama kısmına geçildiğinde bazı yasal kısıtlamalar getirilmiştir. 

Kürtaj nedir konusunda merak ettiklerinize Kürtaj riskleri ve Kürtaj öncesi konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj için anne – babanın onayı gerekir mi?

18 yaş üzeri kadınların kürtaj yaptırması için kimsenin onayına ihtiyaç yoktur.

Bekar kürtaj – Evlilik dışı kürtaj yasak mı ?

Evlilik dışı kürtaj yasal mıdır yaş reşit ise

Kürtajın yasal kısıtlamaları arasında evli/bekâr ayrımı konusu sadece baba onay için vardır. Evlilik dışı kürtajın yasal olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Reşit olan bir kadın yasal olarak kürtaj yaptırabilir. Evlilik şartı aranmamaktadır.

10 hafta üzeri kürtaj yasak mı ?

Ülkemizde 10 haftalık üzeri gebeliklerin kürtajla sonlandırılması yasal değildir. Buna istisna oluşturan tek durum gebeliğin anne sağlığını tehdit etmesidir. Anne sağlığını tehdit eden bir durum oluşursa, kurul kararı ile on hafta üzeri gebelikler kürtaj ile sonlandırılabilir.

Yasal Kürtaj Süresi Nedir?

Bebek aldırma (çocuk aldırma) amaçlı yapılacak olan kürtaj, yasal olarak 10 haftalık gebeliğe kadar yapılabilir. Hamilelik süresi, son adet kanaması baz alınarak hesaplanmaktadır ve ilişki tarihinden itibaren geçen süreden ortalama 2 hafta uzundur.

10 haftalık süre 2.5 aya tekabül etmektedir. Bebekte bir anomali olması, rahim içinde ölmesi ya da gebeliğin devam etmesinin anne sağlığını tehlikeye atması gibi durumlar söz konusu ise, 10 haftadan daha uzun gebeliklerde yasal kürtaj süresi aşıldığından, ancak heyet raporu ile kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtaj Olmak İçin İzin Gerekir mi?

Hayır. 18 yaşından büyük bekar bir kadının kürtaj olmak için izin almasına ihtiyaç yoktur. Evli kadınlarda ise eş onayı gerekmektedir.

Evli Olmayan Bir Kadın Kürtaj Olabilir mi?

Yasal ya da tıbbi olarak, bekar kişilerin kürtaj olmasında bir sakınca yoktur.

Kürtaj Yapıldığı Anlaşılır mı?

kürtaj kayıtlara geçer mi

Kürtaj yaptıran kişinin kürtaj olduğunun anlaşılması söz konusu değildir.

Kürtaj gizlilik hakları nelerdir ?

Kürtaj için iletişime geçen hastalarımızın kişisel bilgileri yasalar gereği gizli tutulmaktadır. İstanbul’da yer alan anlaşmalı özel hastane kliniklerimizde gerçekleştireceğimiz kürtaj operasyonları kliniğimizdeki kişisel bilgileri ve hamilelik aşamasındaki bütün prosedürler kliniğimiz bünyesinde kalarak, yasalar çerçevesinde herhangi bir kişi ya da kuruma bildirilmemektedir.

Kürtaj olduğumuz belli olur mu?

Hayır belli olmayacaktır. Gebeliği sonlandırma operasyonu için kliniğimize başvuran hastalarımızın genel kaygılarından biri kürtaj olduklarının belli olup olmamasıdır.

Kürtaj nedir konusunda merak ettiklerinize kürtaj sonrası konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Gelişen teknolojiyle birlikte, kürtaj işlemi ameliyat yöntemleriyle değil, vakum yöntemiyle ağrısız yapılmaktadır. Vakum yöntemiyle yapılan gebeliğin sonlandırılması işlemi, hastanın kürtaj olduğunu belli edebilecek bir iz bırakmamaktadır.

Yabancı pasaportum var kürtaj olabilir miyim ?

kürtaj yasal süresi

Evet olabilirsiniz. Kürtaj için Pasaport bilgileriniz yeterli    

 – Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

 

Kürtaj yasak mı yazımızda kürtaj işlemine ağrı hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardır. Kürtaj bazen isteye bağlı olarak, bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanır. Kürtaj olmayı düşünen kişiler, uygulama öncesi kürtaj işlemi ağrılı mıdır diye araştırma yapmaktadır. Bu sorunun cevabı kesin olarak şudur; her ne sebepten dolayı kürtaj işlemi uygulanırsa uygulansın genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü hastaya anestezi altında işlem uygulanır.

Kürtaj uygulamaları uygulanan kürtaj çeşitlerine bağlı olarak iki farklı anestezi altında uygulanır. Bunlar; genel anestezi ve lokal anestezidir. Genellikle, kürtaj işleminde hangi anestezi türünün tercih edileceği uzman doktorlar tarafından kararlaştırılmaktadır. Çünkü kürtaj çeşitleri hangi anestezi türünün tercih edileceği direkt olarak gebeliğin durumuna, gebeliğin yerleşimine ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ile bağlantılıdır. Gebeliklerin sonlandırılması işlemi yasal olarak sınırlandırılmıştır ve yalnızca gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Sağlıksal açıdan gerekli durumlarda, yasalar çerçevesinde bu süre aşılabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk haftalarında gerçekleştirilen kürtaj işlemi genel olarak lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yani 9. ya da 10. haftalarında genel anestezi altında gebelik sonlandırılmaktadır. Çünkü bu haftalarda bebek gelişimi başlamıştır ve bu haftalarda lokal anestezi ile kürtaj yapılması ağrıların yaşanmasına neden olabilmektedir.

 – Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kürtaj yasak mı yazımızda kürtaj süresi hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj, sanılanın aksine uzun süren bir işlem değil. Bir tür cerrahi operasyon olmasına rağmen kürtaj kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık 10 – 15 dakika olarak karşımıza çıkıyor. Operasyon sırasında beklenmedik bir durum yaşanırsa, süre biraz daha uzayabiliyor. Tabi kürtaj süresi uygulana kürtaj çeşitlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

İşlem sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi oldukça kısa sürüyor. Birkaç gün içerisinde herhangi bir ağrı ya da acı kalmıyor. Ancak, bu işlemin yaratacağı psikolojik etkilerin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. İşlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Anestezinin türüne doktor karar veriyor.

 – Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj yasak mı yazımızda kürtaj nasıl yapılır hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz. Kürtaj uygulaması öncesinde ilk olarak hastaya jinekolojik muayene yapılır ve durum değerlendirmesi yapılır. Eğer gebenin, kürtaj olmaya engel bir durumu yok ise, yasal süreler içerisinde ise kürtaj planlaması uzman jinekolog tarafından yapılır.

Uygulanacak kürtaj çeşitleri ne olursa olsun mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Maalesef ebe veya hemşire diplomalı kişilerin kendini doktor olarak tanıtıp kürtaj yapabildikleri olaylar yaşanmaktadır.

Kürtaj işlemi eğer genel anestezi ile yapılacaksa, durum hakkındaki ön bilgi hastaya verilir ve hasta bilgilendirmesi gerçekleştirilir. Sonrasında kürtaj işlemine geçilir.

Kürtaj işlemi için hasta steril olan, operasyonun gerçekleştirileceği yere alınır ve damar yolu açılır. Ardından, damar yolundan hastaya ilaç verilir ve hasta uyutulur. Eğer hastaya genel anestezi değil; lokal anestezi yapılacaksa bölgesel uyuşturma yapılır. Kürtaj işlemlerinde, duyulacak tek acı; damar yolu açarken hissedilen iğnenin acısıdır. Bunun dışında hasta, başka herhangi bir acı hissetmemektedir ve kürtaj işlemi çok kısa bir süre içerisinde acı hissi vermeden tamamlanmaktadır.

Hastanın uyutulmasından ya da bölgesel olarak uyuşturulmasından sonra, spekulum adlı bir alet yardımı ile hastanın vajeni açılır; rahim ağzının net olarak görülmesi sağlanır. Ardından, hastanın vajeni temizlenir. Bu temizlik esnasında antiseptik özellikteki ürünler kullanılır. Daha sonra, teneculm isimli bir alet ile hastanın rahim ağzı çekilir ve rahimde düzlük sağlanır.

Böylelikle kürtaj işlemi için yani gebeliğin sonlandırılması için gerekli olan şartlar sağlanmış olur. Bu aşamada, buji adı verilen çubuk ile rahim ağzı genişletilir ve vakum enjektör ile gebelik sonlandırılır. Vakum enjektör yardımı ile dışarıya alınan gebelik materyali ile hastanın gebeliği son bulmuş olur.

Kürtaj işlemi, oldukça kısa sürede sonlandırılan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika içerisinde uygulama tamamlanmaktadır. Eğer hasta genel anestezi altında kürtaj oldu ise işlem sonrasında uyandırılır ve çoğu zaman yatış gerektirmeden taburcu edilir.

Kürtaj yasak mı – Kürtajı Nerede Yaptırabilirim?

Evlilik dışı kürtaj yasal mı

Kürtaj işleminin mutlaka ve mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktoru tarafından, steril ortamlarda yapılması gerekmektedir.

Kürtaj yapan klinikte, Hijyen-Sterilizasyon en önemli husustur.  Kullanılan aletlerin hastaya özel ve tek kullanımlık olmalıdır. Öncesinde detaylı bir muayene, sonrasında ise ilaçların düzenli kullanılması ve doktor takibi gerekmektedir.

İstanbul’da Kürtaj Yaptırmak İsteyen Kişiler İçin 

İstanbul’da kürtaj (İstanbul kürtaj) olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken temel nokta, alanında tecrübeli, donanımlı ekipmanlar kullanan bir kadın doğum uzmanına başvurmalarıdır. Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri Hijyen-Sterilizasyon’dur.

Tüm aletler tek kullanımlıktır, hastaya özeldir. Hastalarımızın bu detayları sorgulamaları ve buna göre seçim yapmaları çok önemlidir. Kürtaj operasyonu öncesi yapılan muayenenin özenli ve detaylı olması önemlidir.

Ayrıca hastanın, önceki hastalıklarını, kullandığı ilaçları, alerji öykülerini mutlaka doktoruna anlatması gerekmektedir.

Kürtaj yasak mı – Kürtaj Yapan Doktorlar Hangileridir?

kürtaj yasağı kaç haftaya kadar

Kürtaj yapan doktorlar, mutlaka ve mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olmalıdırlar. Kürtaj işlemi yasal mevzuata uygun ve steril koşullarda yapılmalıdır.

Kişinin genel sağlık durumu ve sonraki hamileliklerin sağlıklı olması açısından, mutlaka alanında uzman hekimlere, kürtaj yapan hastanelerde başvurmaları gerekmektedir. Maalesef,  klinik merkezi veya doktor adı altında yasa dışı ve sağlıksız koşullarda işlem yapan bir çok illegal işletme / şahıs bulunmaktadır.

Bu tarz illegal kürtaj merkezi ve kürtaj yapan yerlerden uzak durulması ve mutlaka tanınmış saygın uzman doktorlara başvurulması sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Kürtaj yasak mı – Kürtajın Yasal Boyutu Nedir?

Türkiye'de kürtaj yasak mı 2021

Kürtajın yasal boyutu ülkemizde net olarak bilinemiyor. Oysa istisnasız herkesin bu konuda bilgi sahibi olması büyük önem taşıyor. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla gerçekleştirilen kürtaj işlemi, Türkiye’de çeşitli yasal düzenlemeler ile sınırlandırılmıştır. 

Gebeliğin herhangi bir döneminde ya da herhangi bir izne gereksinim duymadan kürtaj yapılması asla mümkün olmaz yasak. Özellikle korunmasız ilişkiye girenlerin, bu konuda bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Kürtaj yasak mı – Kürtajın Yasal Boyutu Türkiye’de Nedir?

Kürtaj işlemi sadece ülkemizde değil, dünyanın pek çok ülkesinde yasalar ile düzenlenen ve çeşitli sınırlamaların söz konusu olduğu cerrahi operasyonlardan biridir. Örneğin Vatikan, Malta, Şili, El Salvador, Dominik Cumhuriyeti ve Nikaragua’da kürtajın yasal boyutu çok daha katı kurallara bağlıdır ve kürtaj işlemi tamamen yasaktır.

Anne adayının hayatı tehlikeye girse dahi bebeğin tahliye edilmesine izin verilmiyor. Avusturalya, Belçika, Bahreyn, İsviçre, İtalya, Meksika, Portekiz ve Nepal’de ise yasal düzenlemeler Türkiye’deki kürtajın yasal boyutu ile benzerlik gösteriyor. Kadının istemesi durumunda bazı sınırlamalar olmak kaydıyla kürtaj işlemi yapılabiliyor.

kürtaj yasası

Ülkemizde kürtajın yasal boyutu çok katı kurallara sahip değildir. Örneğin kürtaj işleminin yapılabilmesi için mutlaka anne adayında bir sağlık problemi olması gerekmiyor. Kadının bebeği dünyaya getirmek istememesi yeterli bir neden olarak kabul ediliyor ve kürtaja izin veriliyor. Ancak gebeliğin 10. haftasını geçmemiş olmak gerekiyor. 10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj işlemi sadece 3 durumda yasal olarak yapılabilir. Bunun dışında yasalar bebeğin tahliye edilmesine izin vermiyor.

Kürtaj Yasak mı ? nedir?

Güncel article Kürtaj Yasak mı ? yapan yerler, Kürtaj Yasak mı ? fiyatları , Kürtaj Yasak mı ? bilgilendirmesi , Kürtaj Yasak mı ? süresi , Kürtaj Yasak mı ? yerleri ,  Kürtaj Yasak mı ? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel yazımız  Kürtaj Yasak mı ? yapan hastaneler , Kürtaj Yasak mı ? yapan yerler, Kürtaj Yasak mı ? fiyatları , Kürtaj Yasak mı ? bilgilendirmesi , Kürtaj Yasak mı ? süresi , Kürtaj Yasak mı ? yapan doktorlar , Kürtaj Yasak mı ? yerleri  kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Kürtaj Yasak mı ? ne demek?

Güncel blog Kürtaj Yasak mı ? yapan yerler, Kürtaj Yasak mı ? fiyatları , Kürtaj Yasak mı ? yapan hastaneler , Kürtaj Yasak mı ? yerleri , Kürtaj Yasak mı ? bilgilendirmesi , Kürtaj Yasak mı ? süresi , Kürtaj Yasak mı ? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel yazı Kürtaj Yasak mı ? yapan yerler, Kürtaj Yasak mı ? fiyatları , Kürtaj Yasak mı ? yapan hastaneler , Kürtaj Yasak mı ? bilgilendirmesi , Kürtaj Yasak mı ? yerleri , Kürtaj Yasak mı ? süresi , Kürtaj Yasak mı ? yapan hastaneler , Kürtaj Yasak mı ? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel Kürtaj Yasak mı ? nedir?

Güncel yazımız  Kürtaj Yasak mı ? yapan hastaneler , Kürtaj Yasak mı ? yapan yerler, Kürtaj Yasak mı ? fiyatları , Kürtaj Yasak mı ? yerleri , Kürtaj Yasak mı ? bilgilendirmesi , Kürtaj Yasak mı ? süresi , Kürtaj Yasak mı ? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Call Now ButtonFiyat ve Randevu Ara