600 TL.den başlayan fiyatlarla
7/24 bilgi ve randevu
0 (539) 431 90 40
İstanbul Anestezili Kürtaj Kliniği

Kürtaj Nedir?

kürtaj nedir

Kürtaj yani halk dilinde bebek aldırma çocuk aldırma olarak da isimlendirilir, tıbbi dilde gebelik unsurunun rahimden atılması sonucu gebeliğin sonlandırılma işlemine verilen isimdir. İstenmeyen gebeliklerde yasal süre olan 10 haftayı geçmemiş olan işlemler, reşit olan bireyler için veya reşit olmayan bireylerin aile izinleri neticesinde gerçekleştirilmektedir.

Güvenli Kürtaj Nedir Nasıl Olunur?

Güvenli Kürtaj işlemi için steril ameliyathanesi olan cerrahi tıp merkezleri ve hastaneler tercih edilmelidir.

Kürtaj işleminde ameliyathanesi olmayan muayene – klinik ve ruhsatsız sağlık kuruluşları sağlık açısından risk oluşturacağından kürtaj işlemi için güvenilir kurumlar tercih edilmelidir.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Anestezili kürtaj ve Vakumlu kürtaj konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.

4-6 hafta kürtaj fiyatları 700 TL fiyatlandırılır.

6-8 hafta kürtaj fiyatları 800 TL ile fiyatlandırılır.

8-10 hafta kürtaj fiyatları 900 TL olarak fiyatlandırılır.

Kürtaj fiyatları konusunda detaylı bilgiye Kürtaj Fiyatları sayfamızdan bakabilirsiniz.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

 

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardır. Kürtaj bazen isteye bağlı olarak, bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanır. Kürtaj olmayı düşünen kişiler, uygulama öncesi kürtaj işlemi ağrılı mıdır diye araştırma yapmaktadır. Bu sorunun cevabı kesin olarak şudur; her ne sebepten dolayı kürtaj işlemi uygulanırsa uygulansın genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü hastaya anestezi altında işlem uygulanır.

Kürtaj uygulamaları iki farklı anestezi altında uygulanır. Bunlar; genel anestezi ve lokal anestezidir. Genellikle, kürtaj işleminde hangi anestezi türünün tercih edileceği uzman doktorlar tarafından kararlaştırılmaktadır. Çünkü bu cerrahi işlemde, hangi anestezi türünün tercih edileceği direkt olarak gebeliğin durumuna, gebeliğin yerleşimine ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ile bağlantılıdır. Gebeliklerin sonlandırılması işlemi yasal olarak sınırlandırılmıştır ve yalnızca gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Sağlıksal açıdan gerekli durumlarda, yasalar çerçevesinde bu süre aşılabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk haftalarında gerçekleştirilen kürtaj işlemi genel olarak lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yani 9. ya da 10. haftalarında genel anestezi altında gebelik sonlandırılmaktadır. Çünkü bu haftalarda bebek gelişimi başlamıştır ve bu haftalarda lokal anestezi ile kürtaj yapılması ağrıların yaşanmasına neden olabilmektedir.

vakumlu kürtaj sonrası ağrı

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kürtaj, sanılanın aksine uzun süren bir işlem değil. Bir tür cerrahi operasyon olmasına rağmen kürtaj kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık 10 – 15 dakika olarak karşımıza çıkıyor. Operasyon sırasında beklenmedik bir durum yaşanırsa, süre biraz daha uzayabiliyor. İşlem sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi oldukça kısa sürüyor. Birkaç gün içerisinde herhangi bir ağrı ya da acı kalmıyor. Ancak, bu işlemin yaratacağı psikolojik etkilerin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. İşlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Anestezinin türüne doktor karar veriyor.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj uygulaması öncesinde ilk olarak hastaya jinekolojik muayene yapılır ve durum değerlendirmesi yapılır. Eğer gebenin, kürtaj olmaya engel bir durumu yok ise, yasal süreler içerisinde ise kürtaj planlaması uzman jinekolog tarafından yapılır.

Kürtaj işlemi eğer genel anestezi ile yapılacaksa, durum hakkındaki ön bilgi hastaya verilir ve hasta bilgilendirmesi gerçekleştirilir. Sonrasında kürtaj işlemine geçilir.

Kürtaj işlemi için hasta steril olan, operasyonun gerçekleştirileceği yere alınır ve damar yolu açılır. Ardından, damar yolundan hastaya ilaç verilir ve hasta uyutulur. Eğer hastaya genel anestezi değil; lokal anestezi yapılacaksa bölgesel uyuşturma yapılır. Kürtaj işlemlerinde, duyulacak tek acı; damar yolu açarken hissedilen iğnenin acısıdır. Bunun dışında hasta, başka herhangi bir acı hissetmemektedir ve kürtaj işlemi çok kısa bir süre içerisinde acı hissi vermeden tamamlanmaktadır.

Hastanın uyutulmasından ya da bölgesel olarak uyuşturulmasından sonra, spekulum adlı bir alet yardımı ile hastanın vajeni açılır; rahim ağzının net olarak görülmesi sağlanır. Ardından, hastanın vajeni temizlenir. Bu temizlik esnasında antiseptik özellikteki ürünler kullanılır. Daha sonra, teneculm isimli bir alet ile hastanın rahim ağzı çekilir ve rahimde düzlük sağlanır.

Böylelikle kürtaj işlemi için yani gebeliğin sonlandırılması için gerekli olan şartlar sağlanmış olur. Bu aşamada, buji adı verilen çubuk ile rahim ağzı genişletilir ve vakum enjektör ile gebelik sonlandırılır. Vakum enjektör yardımı ile dışarıya alınan gebelik materyali ile hastanın gebeliği son bulmuş olur.

Kürtaj işlemi, oldukça kısa sürede sonlandırılan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika içerisinde uygulama tamamlanmaktadır. Eğer hasta genel anestezi altında kürtaj oldu ise işlem sonrasında uyandırılır ve çoğu zaman yatış gerektirmeden taburcu edilir.

Güvenilir ve steril olmayan ortamlarda yapılan kürtajlar enfeksiyon – kanama – kısırlık ve ölümcül sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları ( Jinekolog ) tarafından yapılabilir.

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

Kürtaj öncesi ve sonrası ultrason kontrolleri rahimde parça kalması – dış gebelik ve başarısız kürtaj açısından mutlaka yapılmalıdır.

kürtaj sonrası kontrol

Anestezili Kürtaj için 4 – 6 saat öncesinden yemek ve sıvı gıdalar tüketilmemelidir.

Güvenli bir kürtaj işlemi ortalama 5 dakika sürmektedir.

Kürtaj sonrası hastanede kalış süresi ortalama 45 dakikadır. Kontroller sonrası ortalama 1 saat sonra taburcu olabilirsiniz.

Güvenli bir Kürtaj işlemi sonrası kanama ve ağrı düzeyi adet döneminden farklı değildir.

Vakumlu Kürtaj riskler açısından en sık tercih edilen Güvenli Kürtaj yöntemidir.

Güvenli Kürtaj için işlem öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerine uymak – ilaçlarınızı kullanmak ve kontrollerinizi yaptırmak önemlidir.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Kürtaj video izle konulu sayfamızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj Nedir ? – Anestezili Kürtaj İşleminde Ağrı Duyulur mu?

Anestezili kürtaj işleminde uygulanan anestezi 5 dakika süreli kısa etkili sedasyon – genel anestezi durumudur.

Anestezi altında yapılan kürtaj işleminde ağrı kesinlikle hissedilmez.  

Kürtaj işlemi için hastanın kürtaj ameliyatından 4-5 saat öncesine kadar aç ve susuz kalması gerekmektedir. 4-5 saat boyunca aç ve susuz kalma gerekliliği, kürtaj ameliyatına özel bir durum olmayıp, genel anestezi sebebiyledir.

Burada bahsettiğimiz genel anestezi, diğer ameliyatlarda uygulanan uzun ve ağır bir anestezi gibi değildir. Sedasyon anestezi dediğimiz çok hafif bir uyku halidir.

Ameliyatlardaki genel anesteziden farklıdır, çok düşük dozda ilaç verilmektedir ve hasta, kürtaj operasyonundan 5 dakika sonra gözlerini açıp, kendilerine gelmektedirler.

Kürtaj nedir konusunda merak ettiklerinize Kürtaj riskleri ve Kürtaj öncesi konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj İşlemi Nerede Gerçekleştirilir?

Kürtaj işlemi kısa süreli bir işlem olmasına karşılık son derece önemlidir. Bunun için gerçekleştirilecek olan kurum ve yapacak olan doktorun seçiminde dikkatli davranmak gerekir. Kürtaj sadece yasal olarak yetkisi olan hastane ve kliniklerde yetkili doktor ve personel tarafından yapılabilir. Aksi durumda hastanın sağlığını tehlikeye atan bir durum oluşması kaçınılmaz bir hal alır.

Bundan dolayı kürtaj için seçeceğiniz hastanenin yasal olarak bu işlem izninin olduğundan ve hijyenik bir operasyon ortamı sunduğundan emin olmanız son derece önemlidir. Operasyon sonrasında ve sırasında sorunlar oluşmasını engellemiş olursunuz. Kürtaj nerede yapılır sorusunun cevabı donanımlı ve yasal hastaneler  – tıp merkezleri olarak verilebilir.

Kürtaj nedir konusunda merak ettiklerinize Kürtaj yasak mı ve kürtaj sonrası konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

kürtaj sonrası iyileşme süreci

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Sonrası Kanama Süresi ve Miktarı?

Kürtaj sonrası, bir hafta boyunca devam eden az miktardaki kanamalar normal sayılmaktadır ve herhangi bir müdahale gerektirmez. Çünkü bu kanamalar günden güne azalacak ve kendiliğinden son bulacaktır. Az miktarda lekelenmeler ile birlikte, pıhtı şeklinde kanamaların da yaşanması normaldir fakat kanamaların gittikçe arttığı durumlarda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Hamileliğin 10. haftasına kadar yapılmış olan kürtaj işlemlerinde ilk 7 gün damla şeklinde kanamaların görülmesi oldukça normal bir durumdur. Fakat bu bahsi edilen kanama, pıhtı şeklinde olursa ya da parçalı şekilde gerçekleşirse doktora danışılmalıdır. Bazı kürtaj işlemlerinden sonra hiç kanamanın görülmemesi de normaldir. Fakat kürtajdan sonraki 45 gün içerisinde, kadınların mutlaka regl olması gerekmektedir. Eğer regl durumu olmazsa en kısa sürede doktora gidilmelidir. Çünkü kürtaj işlemi gerçekleştirilememiş olabilir.

Kürtaj operasyonunun hemen ardından, günde yaklaşık olarak beş ped harcanmasına neden olabilecek parçalı ve pıhtılı kanamanın olması ve bu söz konusu kanamanın 7 günden fazla sürmesi fetal ve plesental artıkların mevcut olduğunun göstergesidir. Bunun da anlamı şudur ki; kürtaj sonrasında gebeliğe ait materyaller rahim içerisinde kalmıştır. Bu durumda, uzman doktora başvurulmalı ve ultrasonlu muayene gerçekleştirilmelidir. Eğer gebeliğe ait parçaların rahimde kalması durumu var ise tekrardan kürtaj olunması gerekmektedir. Aksi takdirde kanama durmayacaktır.

Kürtaj işleminden sonra klasik olarak; kadınlara ultrasonlu muayene yapılır ve gebeliğe ait tüm parçaların rahim içinden alındığından emin olunulur. Eğer bu kontrol yapılmaz ise istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple, mutlaka ultrasonlu görüntüleme yapılmalı ve kürtaj operasyonunun başarılı bir şekilde sonuca ulaştığı teyit edilmelidir. Aksi takdirde, özellikle erken dönem kürtaj işlemlerinin başarıya ulaşamama riski vardır, gebeliğin devam etmesi durumları yaşanabilmektedir.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Kürtaj nasıl yapılır ve Kürtaj ilacı konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj işlemleri sonrasında, özellikler büyük gebeliklerde yapılan kürtaj operasyonu sonrasında yaklaşık olarak iki ayı bulan regl gecikmeleri normal sayılmaktadır. Bazı zamanlarda, demir aletler ile yapılan yani sharp kürtaj yöntemi ile yapılan operasyonlarda, rahim içi bezlerinin aşırı kanamasına bağlı olarak hiç adet görememe durumları yaşanabilmektedir. Bu duruma; amenore denmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman; kürtaj operasyonu sonrasında 45 gün regl olunmazsa uzman doktora başvurmakta yarar bulunmaktadır.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj İşleminden Sonra Ağrı Olur mu?

Kürtaj işlemi ağrılı mı ? kürtaj uygulamaları, uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu işlem, her ne kadar kısa sürede sonlandırılıyor olsa da ciddi bir cerrahi işlemdir ve uzmanlık gerektirir. İşlem sonrası komplikasyonların gelişmemesi için, ağrı hissinin duyulmaması için merdiven altı diye tabir edilen yerlerden kaçınmalı ve kürtaj işlemini yasal kliniklerde ya da hastanelerde yaptırmak gerekmektedir.

Kürtaj işlemi, işlem sonrası bazı olası zararları bulunan bir cerrahi işlemdir ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak, kürtaj sonrasında hastalar ağrı yaşayabilmektedir fakat bu ağrılar kasılmalar şeklindedir ve regl sancısına benzetilmektedir. Bu nedenle, cerrahi operasyon sonrası doktorlar, hastalara ağrı kesici ilaç ile tedavi uygularlar.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Kısırlığa Neden Olur mu?

Genel algının ve kulaktan çıkma bilgilerin aksine kürtaj kısırlığı sebep olan bir operasyon değildir. Binlerce operasyonun istatistiklerine göre kürtaj işleminin ardından kısır kalan ve bunun kürtaj ile birebir alakalı olan hasta sayısının oranı oldukça düşüktür. Kürtaj işlemi gerçekleştirildiği esnada yumurtalıklara herhangi bir operasyon bulunmamaktadır. Yani kürtaj geçirdiğiniz esnada doktor yumurtalıklarına herhangi bir müdahale de bulunmamaktadır.

Bu sebeple yumurtlama süreciniz sağlıklı ve normal şartlarda devam etmektedir. Kürtaj işlemi gerçekleştirmiş bir hastanın rahim duvarı müdahaleli olarak dökülmektedir. Bu da hastanın bedeninin adet oluyormuş gibi hissedip davranış sergilemesine sebep olmaktadır.

Rahmin iç duvarının tamamen dökülmesinin ardından adet döngüsü sağlıklı olarak devam etmektedir. Yani kürtaj işleminin gerçekleştiği gün hastanın adet gününün ilk günü sayılmaktadır. İşlemden 2 hafta sonrasında yumurtlama gerçekleştiği görülmektedir.

Kürtaj işleminin gerçekleşmesinin ardından rahmin toparlanıp sağlığına kavuşması için bir süre gerekmektedir. Hasta toparlanma sürecinde hamile kalırsa, nadiren de olsa rahim hassaslaştığı için bazı kadınlarda düşük riskinin arttığı gözlemlenmektedir. Bu sebeple kürtaj sonrasında rahmin toparlanma sürecinde hamile kalınmaması için doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması en doğrusu olacaktır.

Kürtaj işlemleri genel olarak; kadın dokusuna dikkat edilerek yapıldığı zaman ve steril ortamlarda gerçekleştirildiği zaman herhangi bir risk taşımamakta; kısırlığa yol açmamaktadır. Özellikle; 10. haftaya kadar olan erken dönem kürtaj işlemlerinde kısırlık riski hiç bulunmamaktadır. Fakat 10. hafta sonrasında gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonlarında az da olsa kısırlık oluşma riski bulunmaktadır.

Kürtaj işleminden sonra birçok çiftin merak ettiği konuların başında kısırlık durumu gelir. Kürtaj işlemi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirildikten sonra herhangi bir kısırlık sorununa neden olmaz. Kısırlık ve kürtaj arasında bir ilişki yoktur. Ama her operasyon gibi bazı olasılıkları da barındırır. İşlem sırasında kazıma yapılacağından dolayı uterusa zarar verilmesi veya delinmesi ihtimali ile de karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan dolayı bilinçli ve tecrübeli bir ekip ile çalışmak önemlidir. Sonrasında yapılan bakımlarda aynı şekilde dikkat gerektiren süreçleri içerir.

Güvenilir ve yasal kürtaj sınırı 10 haftadır.

Hasta hakları yasa gereğince hasta bilgileri gizli tutulmalıdır.

Yabancı pasaportlu kişilerde Kürtaj olabilmektedirler.

18 yaşını doldurmuş evli – bekar – eşinden ayrı herkes Kürtaj olma hakkına sahiptir.

Güvenli bir Kürtaj işlemi için konusunda Uzman Jinekolog – Steril – Güvenilir ve Yetkili sağlık kurumlarını tercih ediniz.

Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

kürtajdan sonra ilişki

Kürtaj işleminden sonra en çok merak edilenlerin başında kısırlık ve cinsel ilişki gelir. Kısırlık ve kürtaj arasında hiç bir şekilde bir bağlantı bulunmaz. Bağlantının olmaması olasılığın olmadığı anlamına da gelmez. Yapılması gerektiği gibi bir işlem yapıldığında bu olasılık ortaya çıkmazken diğer taraftan işlem sırasında uterusun zarar görmesi geç hamile kalınmasına ve toparlanma süresinin uzamasına neden olabilir. Bunun için yetkili hastaneler ve tecrübeli hekimler ile çalışmak önemlidir.

 

Cinsel ilişkiye girilme süresini işlemi yapan doktor ile görüşmek daha doğrudur. Genel olarak oluşturulan kanı ise 15 gün boyunca ilişkinin olmamasıdır. Rahmin kendini toplaması, kanamayı tamamlaması ve yenilenmesi için yeterli bir süredir. Rahim uzun süreler sonunda kendini toplamayan ve yenileyen bir organdır. Bunun için dikkatli olmak ve doktor önerilerine uymak yeterli olur.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Sonrasında Regl Kaç Gün Sonra Başlar?

Kürtaj bayanların korktuğu ve istemediği işlemlerden biridir. Kürtaj yaptırmak zorunda kalan kadınların en merak ettiği konulardan biri de kürtaj sonrasında kanamadır. Kürtaj sonrası adet (regl) kanaması genellikle 45 gün sonra görülür. Kanama 40 ile 45 gün arasında başlar.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler mi?

Kürtaj olan ya da kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok sorduğu ve endişelendiği soru; kürtaj olmak sağlığımı etkiler mi? sorusudur. Normal şartlarda, kürtaj bazı riskleri bulunan cerrahi bir operasyondur fakat uzman hekimlerce dikkatli bir şekilde gerçekleştirildiği sürece risklerin gerçekleşmesi oranı oldukça düşüktür ve dolayısı ile kadın sağlığını olumsuz yönde etkilememektedir.

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması işlemidir fakat bu durum bir doğum kontrol yöntemiymiş gibi algılanmamalıdır. İstenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için doğum kontrol önlemleri alınmalıdır. Çünkü her ne kadar az da olsa kürtaj işlemlerinde risk bulunmaktadır. Ve bu işlemler, lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılmaktadır; oldukça ciddi operasyonlardır.

kürtaj sonrası adet

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj İçin En Uygun Hafta Nedir?

Kürtaj operasyonu için herhangi en uygun bir hafta bulunmamaktadır fakat risklerin en az olduğu kürtaj operasyonu, gebeliğin erken dönemleridir. Anomalilerin olduğu durumlarda gebelik ne kadar ilerlemiş olursa olsun her haftada kürtaj gerçekleştirilebilir fakat kürtaja bağlı olarak söz konusu olan olası riskler de artış gösterir.

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir sorusunun devamında öğrenmek isteyebileceğiniz bir sonra ki soru da kürtaj için en uygun hafta olacaktır.

Kürtaj operasyonunda, gebelik ne kadar erkense ve bebek ne kadar küçükse risk de o kadar azdır.

Kürtaj Nedir ? – Düşük Sonrası Kürtaj Yapılır mı?

Düşüklerin yaklaşık yarısı kürtaj gerektirmez. Buna, tam düşük kürtaj denir, yani içinde hiçbir parça kalmaz. Kürtaj düşük, yani eksik kürtaj yapılmalıdır. Tamamlanmamış bir kürtaj tam kürtaj olarak beklenebilir, ancak kanama ve enfeksiyon için iyi takip gereklidir. Bu işlemlerin çoğu kürtaj olması daha uzun ve daha sağlıklı olacaktır.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj İşlemi Sonrası Pansuman Gerekir mi?

Kürtaj işlemi sonrası herhangi bir pansuman gerekliliği olmamaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey; hastanın genital bölge temizliğine dikkat etmesi ve mikrop kapmaya neden olacak durumlardan kaçınmasıdır. Bu nedenle, hastalara kürtaj sonrası yalnızca su ile duş alması tavsiye edilmektedir ve genital bölgeye herhangi bir madde gelmemelidir.

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir, kürtaj gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir cerrahi operasyondur. Bu operasyonlar, ülkemizde 1983 yılından beri yasalar çerçevesinde, gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Fakat kürtaj işlemi yalnızca isteğe bağlı olarak değil; kimi zaman sağlıksal bir zorunluluk olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj, kadın sağlığı için ya da dünyaya gelecek olan bebeğin sahip olduğu sağlıksal sorunlar nedeni ile sonlandırılabilmektedir. Bu nedenle gerçekleştirilecek olan kürtaj işlemlerinde herhangi bir yasal süre sınırlılığı bulunmamaktadır ve uzman hekimlerce gerekli görülen durumlarda yapılabilmektedir.

Kürtaj, sağlıklı olmayan bireylerin dünyaya gelmesini engellemek için, kadın sağlığını tehdit eden durumlarda ya da boş gebeliklerde uygulanabilmektedir.

Kürtaj Nedir ? – 10 Hafta Sonrası Kürtaj Operasyonu

11.haftaya kadar gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonlarında yasal bir izin alınmasına gerek duyulmadan keyfi olarak işlem gerçekleştirilebilmektedir. Fakat burada bilinmesi gereken en önemli şey; kürtaj operasyonu bir aile planlaması yolu ya da korunma şekli değildir. Bu nedenle, çocuk sahibi olmak istemeyen kişiler, kürtaj operasyonunu bir korunma şekli olarak düşünmemelidir ve gerekli önlemleri alarak korunmayı sağlamalıdır. Çünkü kürtaj operasyonları her ne kadar kısa süre içerisinde gerçekleştirilse de sonuçta cerrahi bir operasyondur ve bazı riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle, kürtaj operasyonu zorunlu durumlarda başvurulması gereken operasyonlardan bir tanesidir.

12.haftaya kadar gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonları daha az risklidir fakat uzman hekimlerce yapılmalıdır. Bununla birlikte gerekli yetki belgesini almış olan pratisyen hekimler de uzman bir doktorun eşliğinde kürtaj operasyonunu gerçekleştirebilmektedir.

13.Haftadan Sonra Kürtaj Operasyonu

Kürtajın yasal sınırlılığı 10. haftadır ve yasalara göre bu haftadan sonra gebelik sonlandırılması keyfi olarak yapılamamakta; sağlıksal bir zorunluluk aranmaktadır.

Bazı durumlar ve hastalıklar gebeliğin 10. haftadan sonra sonlandırılmasını gerekli kılar. Bu durumlarda, kadın doğum uzmanı ve söz konusu rahatsızlıkla ilgili olarak uzman doktorun ortak bir çalışması söz konusu olur, gerekli bulgular ortaya konulur ve rapor hazırlanır.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Sonrası Yasaklar

Kürtaj sonrası yapılmaması gereken şeyler şunlardır:

Kürtaj sonrasında cinsel ilişkiye girmek iki hafta geçmedikçe yasaktır. Kürtaj sonrası regl dönemine benzer kanamalar görülmektedir. Kürtaj sonrasında iki haftadan önce gerçekleşen cinsel ilişki kanamayı ve ağrıyı artırabilir.

Kürtaj sonrası kanamalarda kesinlikle tampon kullanılmamalıdır. Ped tercih edilmelidir.

Kürtajdan sonra araç kullanılmamalıdır.

Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar banyo yapılmamalıdır.

Kürtaj sonrası bulantılarından korunmak için ağır yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır.

Denize, havuza, saunaya, küvete ve hamama girmek yasaktır.

En az iki ay gebe kalınmamalıdır.

Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar yemek yenmemeli, su içilmemelidir.

Kürtaj işlemi için hastaneye tek başına gidilmemelidir.

Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Stresli ortamlardan uzak kalınmalıdır.

Kürtaj sonrasında doktor izin verene kadar spor yapılmamalıdır.

Ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

Vajinal duş yapılmamalı ve vajina bölgesi sabun, duş jeli vb. ürünler kullanılarak kesinlikle yıkanmamalıdır.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler – Yeni Hamilelik 

Kürtaj işlemi, ister hamileliğin erken döneminde olsun, ister hamileliğin ilerleyen dönemlerinde olsun; ne zaman gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin oldukça önemli olan operasyonlardır. Bu nedenle kürtaj işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Kürtaj işleminin sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli şey; ovulasyon dönemidir.

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin ya da çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleşmesi mümkün olmayan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Dolayısı ile kürtaj işleminden sonra tekrar hamile kalmak kadınların sağlığını ciddi olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, kürtaj işleminin sonrasında ovulasyon dönemine oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü; kürtaj operasyonundan yaklaşık olarak 20 gün sonra yumurtlama yani ovulasyon gerçekleşmektedir.

Bu durum, kadınların kürtaj işleminden hemen sonra hamile kalmasına neden olabilmektedir. Yani, kürtaj operasyonu sonrasında tekrar hamile kalmamak için kadınların, kürtaj işleminin sonrasında 15. ile 20. günü arasında geçen zamanda, cinsel ilişki sırasında korunması gerekmektedir. Eğer kürtaj işleminden 45 gün geçmesine rağmen regl gerçekleşmiyor ise, bu kişilerin bir doktora başvurması önerilmektedir.

kürtaj sonrası gebelik

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Sonrası İyileşme Dönemi

Kürtaj Sonrasında İyileşme

Kürtajın ardından hastanın iyileşme süresi bir haftadır. En geç iki hafta içinde hasta kendini toplar. Kanama bir hafta sonra biter ve hasta normal hayatına devam eder.

Kürtaj sonrasında ağır eşyaların kaldırılmaması ve dikkat edilmesi gerekir. İyileşme süresi yaklaşık 10 gündür. Kürtajdan sonra ilk 3 saat bir şeyler yemek içmek yasaktır.

İlk 3 saat sonrasında beslenme başlar. Genellikle beslenme çorba ve bunun gibi sıvı gıdalar ile olur. Birden ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek sağlık açısından zararlıdır.

Kürtaj sonrası kanamaya dikkat etmek gerekiyor. Kürtaj kanaması ilk 3 gün yoğundur. Bu durum normaldir. Ancak artan bir kanama olur ve kanama beş günü geçerse derhal doktora bildirilmesi gerekir.

Kürtaj sonrası dönem vücudun toparlanması için oldukça hassas davranılması gereken bir dönemdir. Kürtaj tamamlandıktan yaklaşık olarak bir saat sonra kişi eve gönderilir. Komplikasyonların oluştuğu durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Sonrasında hem ruhen hem de beden iyileşmek için dinlenmek şarttır.

Yorucu işler kesinlikle yapılmamalıdır. Stresten ve stresli ortamlardan uzak kalmak faydalı olacaktır. Dinlenmeye özen gösterilmelidir. Bu dönemde sağlıklı beslenme ve bol su içmek iyileşme hızını artırmaktadır. Bu dönemde jinekoloğun önerdiği ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılır.

Gerekirse vitamin takviyesi de yapılmaktadır. Kişinin ailesi ile birlikte huzurlu zaman geçirmesi önerilir.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj İşleminden Sonra Doktora Başvurmayı Gerektirecek Durumlar Nelerdir?

Kürtaj işlemi sonrası oldukça önemlidir ve hastaların bu dönemde kendilerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle enfeksiyon riskine karşı oldukça dikkatli olunmalıdır. Kürtaj işlemi sonrası bazı durumlarda, hastaların doktora başvurması gerekmektedir. Bu durumlar şunlardır:

Ağrı kesici içilmesine rağmen dinmeyen şiddetli ağrı,

Pis kokulu vajinal akıntı,

Şiddetli vajinal kanama,

38 derecenin üzerine çıkan ateş,

Depresyon, ağlama krizleri,

40-45 gün süren kanama,

Şiddetli bulantı ve kusma durumu,

Nefes almakta güçlük çekilmesi,

Tansiyon problemleri,

Bayılma hissi ya da bayılma durumu,

Aşırı derecede terleme ve halsizlik.

2 haftayı geçen kanamanın yaşanması

2 hafta süreyi geçkin kramp yaşanması

Ağrı hissinin geçmemesi

Ateş yükselmesi

Genital bölgede akıntı ve kötü koku

Sürekli olarak üşüme hissinin varlığı

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Yasası, Kürtaj İşlemi Kayıtlara Geçer mi?

Bu soruyu sıkça doktorumuza yönelten hastalarımız olduğu için buna bir açıklık getirmek istemekteyiz. Kürtaj işlemini yaptıran her kadın devlet tarafından hazırlanmış bir bilişim sistemi ile kayıt altına alınmaktadır. Yasalar gereği bu kayıtların tutulması zorunludur. Bu kayıtların girişini yapmayan kuruluşlar yasa dışı kürtaj işlemi yaptırmış olmaktadırlar.

Kürtaj fiyatları konusunda merak ettiklerinize Kürtaj fiyatları 2021 ve Kürtaj fiyatları İstanbul konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Ancak bu noktada bir parantez açmakta fayda görüyorum. Bu sistemden rahatsızlık duyan tüm hastalarımızın için rahatlatacak bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu bilişim sistemine kayıt olan hastaların verilerini kendilerinden başka ve sağlık bakanlığı bağlı hiç bir kuruluştan başkası görüntüleyememektedir. Yani hastanın aile yakınları veya kan bağı olan / olmayan, resmi bağı olan/olmayan kimse bu verilere erişememektedir.

Kürtaj Nerede Yapılır?

Küretaj işleminin kesinlikle gerekli donanıma sahip bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmesi gerekir. Halk arasında küretaj nedir konusuyla birlikte bu işlemin devlet hastanelerinde yapılıp yapılmadığı da merak ediliyor. Devlet hastanelerinde kürtaj yapılabilir ancak yoğunluk nedeniyle çoğu zaman ileri bir tarih için randevu verilebiliyor. Sadece kanama gibi riskli durumlarda hastaya müdahale edilerek kürtaj işlemi yapılabiliyor.

İleri bir tarih için randevu verilmesi, kürtaj nedir konusuyla birlikte aktardığımız küretaj için yasal gebelik sürenin geçmesi anlamına gelebiliyor. Bu süreyi geçirmemek için daha erken bir tarihte randevu alabileceğiniz özel sağlık kuruluşlarına yönelebilirsiniz. Özel sağlık kuruluşlarında kürtaj işlemi konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanabiliyor. Son olarak, asla sağlık kuruluşu olmayan bir yerde kürtaj yaptırmamanız gerektiği konusunda sizleri uyaralım.

Kürtaj fiyatları konusunda merak ettiklerinize Bekar – Evlilik dışı kürtaj fiyatları ve İstanbul kürtaj fiyatları konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Türkiye de Kürtaj Yasak mı?

Evli olan hastalarda eğer gebeliği yasal süre olan 10 haftayı geçmemişse kürtaj işlemi yapılabilmektedir ancak yasa gereği eş rızası ve imzası işlem öncesinde sizden talep edilmektedir. Eşlerinin rızası olmadan evli hastalarımızın kürtaj işlemi yaptırmaları mümkün değildir.

Evli olmayan hastalarımız için belirtilen tek şart gebeliğinin yasal süreyi geçmemiş olmasıdır.

18 yaşından büyük reşit olmayan hastalar için kürtaj işleminin yapılabilmesi ailesinin rızası ve imzası işlem öncesinde talep edilmektedir.

Bekar ve reşit olan kadınlar içinse evli olmadıkları sürece kimsenin iznine ihtiyaç olmamasıyla birlikte isteğe bağlı kürtaj yapan hemen her yerde kendi rızasıyla kürtaj işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj nedir kürtaj fiyatları nedir vakumlu kürtaj nedir kürtaj işlemi ağrılı mı? Kürtaj nedir kürtaj işlemi ne kadar sürer anestezili kürtaj nedir kürtaj nasıl yapılır.

Genel anestezili kürtaj nedir kürtaj işlemi nerede gerçekleştirilir. Ağrısız kürtaj nedir anestezili kürtaj işleminde ağrı duyulur mu?

Cerrahi kürtaj nedir kürtaj sonrası kanama süresi ve miktarı kürtaj nedir? Probe kürtaj işleminden sonra ağrı olur mu kürtaj nedir kürtaj kısırlığa neden olur mu kürtaj nedir.

İlaçlı kürtaj olmak sağlığımı etkiler mi kürtaj nedir kürtaj sonrasında regl kaç gün sonra başlar. Vakumlu kürtaj nedir kürtaj için en uygun hafta nedir kürtaj nedir kürtaj işlemi sonrası pansuman gerekir mi?

 Kürtaj nedir düşük sonrası kürtaj yapılır mı kürtaj nedir.  10 hafta sonrası kürtaj operasyonu kürtaj nedir?  Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler – yeni hamilelik kürtaj nedir kürtaj sonrası yasaklar.

Lokal anestezili kürtaj nedir kürtaj işleminden sonra doktora başvurmayı gerektirecek durumlar nelerdir? Kürtaj nedir kürtaj sonrası iyileşme dönemi kürtaj nedir kürtaj yasası, kürtaj işlemi kayıtlara geçer mi bakınız.

Call Now ButtonFiyat ve Randevu Ara