600 TL.den başlayan fiyatlarla
7/24 bilgi ve randevu
0 (539) 431 90 40
İstanbul Anestezili Kürtaj Kliniği

Düşük hapı nedir? Kürtaj ilacı nedir? Nerede Satılır?

Kürtaj hapı nedir

 

Düşük ilacı eczanelerde satışı yapılmayan, sadece uzman hekimlerin kontrolünde kullanılabilen bir ilaçtır. Düşük ilacı ile ilgili halk arasında düşük yapmayı sağladığına inanılan bazı ilaçlardan söz ediliyor olsa da bu bilgi gerçeği yansıtmaz.

Ülkemizde, eczaneden satın alınarak kullanılabilen herhangi bir ilaç ile düşük yapılması tıbben mümkün değildir. Bu yöntem düşük yapmayı sağlayamadığı gibi anne adayının ve anne karnındaki bebeğin sağlığını ciddi düzeyde tehlikeye sokabilir.

düşük ilacı

Uzman hekimlerin kontrolünde kullanılan düşük ilacı gebeliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayının hayatını tehlikeye sokan bir durum geliştiğinde ya da anne karnındaki bebeğin yaşamsal fonksiyonlarını yerine getiremeyeceği bir durum söz konusu olduğunda, gebeliğin kontrollü olarak sonlandırılması gerektiğinde tercih edilen bir ilaçtır. Halk arasında merdiven altı olarak tabir edilen ve yasa dışı bir şekilde satılan, düşük yapmayı sağladığı iddia edilen ve bu şekilde lanse edilen ilaçlara, bu tür satışlar yapan kişilere asla itibar etmeyiniz.

Kürtajsız Gebelik Sonlandırma Mümkün mü?

lokal anestezi ile vakumlu kürtaj

Öncelikle anne adaylarının düşük ilacı ile ya da herhangi bir ilaç kullanımı ile gebeliği sonlandırmasının mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor. Gebeliği sonlandırmanın tıbbi açıdan sadece tek bir yolu var, o da kürtajdır. Dolayısıyla kürtajsız gebelik sonlandırma gibi bir durum asla söz konusu olamaz. Maalesef bu konuda halk arasında pek çok yanlış bilginin olduğu ile zaman zaman karşılaşabiliyoruz. İnternette de gerçeği yansıtmayan, halkı yanıltan bazı bilgi bulunabiliyor.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Anestezili kürtaj ve Vakumlu kürtaj konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Gebeliği sonlandırmak için düşük ilacı yerine geçtiği iddia edilen bazı bitki kürlerinin olduğu, halkın yanılmasına neden olan ve gerçekliği olmayan bilgilerden biridir. Bitkilerden yardım alarak düşük yapmak tıbben mümkün olabilecek bir durum değil.

Zira böyle bir durum mümkün olsaydı kürtaj gibi cerrahi bir operasyon yapılması yerine, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından bitki kürleri reçete edilirdi. Bu tür denemeler ile gebeliğin sonlanmasını sağlamak, beyhude bir çabadan öteye gidemeyecektir. Aynı zamanda sağlığınızı tehlikeye atmanıza da neden olacağını unutmamanız gerekiyor.

Adet Söktürücü ile Düşük Yapmak Mümkün Müdür?

Adet söktürücü ilaçlar, adet gecikmesi yaşayan kadınlarda adet kanamasının başlaması için formüle edilen ilaçlardır. Bu ilaçlar düşük ilacı gibi düşünülmemeli ve bu şekilde değerlendirilmemelidir. Zira adet söktürücü ilaçların etken maddesi adet kanamasının başlamasını sağlamaya yöneliktir. Bu ilaçlar fetusun rahimden ayrılmasını sağlayamaz ve dolayısıyla düşük yapmayı da sağlayamaz.

Halk arasında adet söktürücü ilaçların düşük ilacı gibi düşünülmesinin nedeni, ilacın kullanımı ile birlikte başlayan adet kanamasının pıhtılı olmasıdır. Oysa pıhtılı ya da koyu renkli bir kanama olmasının nedeni, bekleyen adet kanının vücuttan atılıyor olmasıdır. Kanama ile birlikte görülen pıhtılar fetus parçaları değildir.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Kürtaj nasıl yapılır konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Sonuç olarak adet söktürücü ilaç içmek ya da bu ilaçlardan fazla miktarda içmek ile gebeliğin sonlanmasını sağlamak mümkün olmaz. Adet söktürücü ilaçların sadece doktorunuz tarafından reçete edilmesi durumunda, belirtilen dozda alınması gerekir. Fazla miktarda adet söktürücü içilmesi, vücudunuzun hormonal dengesine ciddi zararlar verebilir.

Güvenli Kürtaj Nasıl Olunur?

 

Düşük Hapı ve kürtaj ilacı nedir yazımızda güvenli kürtaj hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj İstenmeyen Gebeliğin sonlandırılma yöntemidir.

Güvenli Kürtaj işlemi için steril ameliyathanesi olan cerrahi tıp merkezleri ve hastaneler tercih edilmelidir.

Vakumlu Kürtaj riskler açısından en sık tercih edilen Güvenli Kürtaj yöntemidir.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları (Jinekolog) tarafından yapılabilir.

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Kürtaj öncesi ve sonrası ultrason kontrolleri rahimde parça kalması – dış gebelik ve başarısız kürtaj açısından mutlaka yapılmalıdır.

Güvenilir ve steril olmayan ortamlarda yapılan kürtajlar enfeksiyon – kanama – kısırlık ve ölümcül sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Anestezili Kürtaj için 4 – 6 saat öncesinden yemek ve sıvı gıdalar tüketilmemelidir.

Güvenli bir kürtaj işlemi ortalama 5 dakika sürmektedir.

Kürtaj sonrası hastanede kalış süresi ortalama 45 dakikadır. Kontroller sonrası ortalama 1 saat sonra taburcu olabilirsiniz.

Güvenli bir Kürtaj işlemi sonrası kanama ve ağrı düzeyi adet döneminden farklı değildir.

Güvenli Kürtaj için işlem öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerine uymak – ilaçlarınızı kullanmak ve kontrollerinizi yaptırmak önemlidir.

Güvenilir ve yasal kürtaj sınırı 10 haftadır.

Hasta hakları yasa gereğince hasta bilgileri gizli tutulmalıdır.

Yabancı pasaportlu kişilerde Kürtaj olabilmektedirler.

18 yaşını doldurmuş evli – bekar – eşinden ayrı herkes Kürtaj olma hakkına sahiptir.

Güvenli bir Kürtaj işlemi için konusunda Uzman Jinekolog – Steril – Güvenilir ve Yetkili sağlık kurumlarını tercih ediniz.

Düşük hapı nedir? Kürtaj ilacı nedir? Nerede Satılır? – Kürtaj Nasıl Yapılır?

Düşük Hapı ve kürtaj ilacı nedir yazımızda kürtaj nasıl yapılır hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz. Kürtaj uygulaması öncesinde ilk olarak hastaya jinekolojik muayene yapılır ve durum değerlendirmesi yapılır. Eğer gebenin, kürtaj olmaya engel bir durumu yok ise, yasal süreler içerisinde ise kürtaj planlaması uzman jinekolog tarafından yapılır.

Uygulanacak kürtaj çeşitleri ne olursa olsun mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Maalesef ebe veya hemşire diplomalı kişilerin kendini doktor olarak tanıtıp kürtaj yapabildikleri olaylar yaşanmaktadır.

Kürtaj işlemi eğer genel anestezi ile yapılacaksa, durum hakkındaki ön bilgi hastaya verilir ve hasta bilgilendirmesi gerçekleştirilir. Sonrasında kürtaj işlemine geçilir.

Kürtaj işlemi için hasta steril olan, operasyonun gerçekleştirileceği yere alınır ve damar yolu açılır. Ardından, damar yolundan hastaya ilaç verilir ve hasta uyutulur. Eğer hastaya genel anestezi değil; lokal anestezi yapılacaksa bölgesel uyuşturma yapılır. Kürtaj işlemlerinde, duyulacak tek acı; damar yolu açarken hissedilen iğnenin acısıdır. Bunun dışında hasta, başka herhangi bir acı hissetmemektedir ve kürtaj işlemi çok kısa bir süre içerisinde acı hissi vermeden tamamlanmaktadır.

Hastanın uyutulmasından ya da bölgesel olarak uyuşturulmasından sonra, spekulum adlı bir alet yardımı ile hastanın vajeni açılır; rahim ağzının net olarak görülmesi sağlanır. Ardından, hastanın vajeni temizlenir. Bu temizlik esnasında antiseptik özellikteki ürünler kullanılır. Daha sonra, teneculm isimli bir alet ile hastanın rahim ağzı çekilir ve rahimde düzlük sağlanır.

Böylelikle kürtaj işlemi için yani gebeliğin sonlandırılması için gerekli olan şartlar sağlanmış olur. Bu aşamada, buji adı verilen çubuk ile rahim ağzı genişletilir ve vakum enjektör ile gebelik sonlandırılır. Vakum enjektör yardımı ile dışarıya alınan gebelik materyali ile hastanın gebeliği son bulmuş olur.

Kürtaj işlemi, oldukça kısa sürede sonlandırılan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika içerisinde uygulama tamamlanmaktadır. Eğer hasta genel anestezi altında kürtaj oldu ise işlem sonrasında uyandırılır ve çoğu zaman yatış gerektirmeden taburcu edilir.

Gebeliğin Sonlandırılması İçin En Güvenilir Yöntem

kürtaj ilacı nerede satılır

İstenmeyen gebelik durumunda hamileliğin sonlandırılmasını sağlayan en güvenli yöntem kürtajdır. Ayrıca günümüzde artık kürtaj işleminin vakumlu aspirasyon adı verilen, sadece 5 ila 10 dakika arasında tamamlanan bir operasyon olduğunu belirtmek gerekir. Hasta açısından son derece konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanan kürtaj operasyonu ile gebeliği sağlıklı bir şekilde sonlandırmak yerine düşük ilacı olarak tabir edilen ilaçların kullanımı ile sağlığı tehlikeye atmak akılcı bir seçim olmaz.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Kürtaj video izle konulu sayfamızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj sonrasında klinik istirahat de gerekmiyor. Hasta işlemin ardından kısa bir dinlenme süresinden sonra evine gidebiliyor. Evde uzun süreli bir istirahat de gerekmediğinden iş hayatına ya da sosyal yaşama uzun süre ara vermeye de gerek kalmıyor. Ülkemizde kürtaj işlemi çeşitli yasalar ile sınırlandırılıyor. Gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj yaptırabilirsiniz.

Sonrasında ise gebeliğin sonlandırılması kanunen yasaktır. Dolayısıyla düşük ilacı aramak, farklı yöntemleri deneyerek düşük yapmaya çalışmak size zaman kaybettirir. Farkında olmadan kürtajın yasal süresini geçirebilirsiniz ve bu durumda bebeği dünyaya getirmek durumunda kalabilirsiniz.

Yasalar kapsamında kürtaj işleminin yapılabilmesi için 18 yaşından büyük olan ve evli olmayan kadınların sadece kendi beyanları yeterli oluyor. Evli olan kadınların ise eşlerinin de kürtaja onay vermesi ve imzalı rıza belgesi sunması gerekiyor. 18 yaşın altında olan kadınlar ise evli olsun ya da olmasın ebeveynlerinin onayı olmadan kürtaj yaptıramıyor.

Mutlaka anne ya da babasının kürtaj operasyonuna izin verdiğine dair rıza belgesinin olması gerekir. 16 yaş altında olan kadınlarda ise tablonun daha farklı olduğunu, durumun adli bir boyut kazandığını belirtebiliriz. 16 yaş altında olan kişilerde gebeliğin sonlandırılması ancak mahkeme kararı ile mümkün olabilir.

Düşük hapı nedir? Kürtaj ilacı nedir? Nerede Satılır? – Düşük İlacı Riskleri Nelerdir?

kürtaj hapı

Uzman hekim kontrolünde kullanılabilen, anne adaylarının gelişigüzel bir şekilde asla kullanamaması gereken ve eczanelerde satışı da yapılmayan düşük ilacı ile rahimdeki tüm parçaların düşmesi günlerce sürebiliyor. Yani gebeliğin sonlanması uzun sürede tamamlanan bir sürece dönüşebiliyor. Düşük tamamlandığında rahim kontrol ediliyor ve rahimde parça kalması durumunda kürtaj işleminden faydalanılabiliyor.

Gebelik planlı olsun ya da olmasın kimi zaman düşük ilacı kullanılmadan da rahimde kasılmalar meydana gelebiliyor ve fetus rahimde bulunduğu yerden ayrılarak düşebiliyor. Böyle bir durumda da bebeğin hayatta kalması mümkün olmaz. Bu ilacın düşüğün kolaylaşması amacıyla kontrollü bir şekilde kullanıldığını belirtmek gerekiyor.

Düşük yapmak amacıyla kullanılabilen ilaçlar sağlığınıza kalıcı zararlar verebileceği gibi hayati tehlikenin ortaya çıkmasına da neden olabilir. Farklı ilaçların birlikte kullanılması ya da ağır kaldırma, vücudu zorlayan hareketler yapmak gibi yöntemlerin de düşük yapmayı sağlamayacağını bilmenizde fayda var.

Yüksek bir yerden zıplamak, vücudu susuz bırakmak gibi yöntemler de düşüğe neden olmaz. Çok eski dönemlerde bu benzer yöntemleri deneyen kadınlardan bazılarının düşük yapması, bu inancın halk arasında yerleşmesine neden olmuş durumdadır. Ancak bu kadınların düşük yapmasının nedeni zıplaması, su içmemesi ya da benzer nedenler olamaz. Bu yöntemler denenmemiş olsaydı da, çok yüksek ihtimalle bu gebelikler zaten düşük ile sonuçlanacaktı. Gebeliklerde kimi zaman düşük riski olabiliyor ve bu risk, anne adayları sürekli olarak istirahat etse bile kimi zaman gerçekleşebiliyor.

Düşük İlacını Nasıl Alabilirim?

kürtaj ilacı düşük hapı satılıyor mu

Öncelikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının düşük ilacı reçete etmesi ve eczaneden bu ilacın alınarak kullanılması gibi bir durumun asla söz konusu olmayacağını belirtmek gerekiyor. Ülkemizde düşük ilacının satışı yasaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi gebeliği sonlandırmayı kolaylaştıran bu ilaç Sağlık Bakanlığı tarafından kadın hastalığı ve doğum uzmanlarına kontrollü olarak verilir. İlaç ancak hekimler tarafından kullanılabilir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak kürtaj yapılması gerektiğinde düşük ilacı hekim tarafından sayılı bir şekilde hastaya verilir. İlacın kullanımından bir süre sonrasında kanama başlar ve gebelik parçaları vücuttan tahliye olmaya başlar. Bu süreçte hastanın doktor kontrolünde olduğunu belirtmek gerekiyor.

Uygun zaman geldiğinde kürtaj operasyonu gerçekleştirilir ve gebeliğin kalan tüm parçaları da vücuttan tahliye edilir. Düşük ilacını herhangi bir eczanede bulmanız ve satın almanız mümkün olmaz. Bu nedenle istenmeyen gebelik durumunda geç kalmadan doktorunuzla görüşerek kürtaj planlamasının yapılmasını sağlamalısınız.

Düşük hapı nedir? Kürtaj ilacı nedir? Nerede Satılır? Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

 

Düşük Hapı ve kürtaj ilacı nedir yazımızda kürtaj işlemine ağrı hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardır. Kürtaj bazen isteye bağlı olarak, bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanır. Kürtaj olmayı düşünen kişiler, uygulama öncesi kürtaj işlemi ağrılı mıdır diye araştırma yapmaktadır. Bu sorunun cevabı kesin olarak şudur; her ne sebepten dolayı kürtaj işlemi uygulanırsa uygulansın genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü hastaya anestezi altında işlem uygulanır.

Kürtaj uygulamaları uygulanan kürtaj çeşitlerine bağlı olarak iki farklı anestezi altında uygulanır. Bunlar; genel anestezi ve lokal anestezidir. Genellikle, kürtaj işleminde hangi anestezi türünün tercih edileceği uzman doktorlar tarafından kararlaştırılmaktadır. Çünkü kürtaj çeşitleri hangi anestezi türünün tercih edileceği direkt olarak gebeliğin durumuna, gebeliğin yerleşimine ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ile bağlantılıdır. Gebeliklerin sonlandırılması işlemi yasal olarak sınırlandırılmıştır ve yalnızca gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Sağlıksal açıdan gerekli durumlarda, yasalar çerçevesinde bu süre aşılabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk haftalarında gerçekleştirilen kürtaj işlemi genel olarak lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yani 9. ya da 10. haftalarında genel anestezi altında gebelik sonlandırılmaktadır. Çünkü bu haftalarda bebek gelişimi başlamıştır ve bu haftalarda lokal anestezi ile kürtaj yapılması ağrıların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Düşük hapı nedir? Kürtaj ilacı nedir? Nerede Satılır? Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Düşük Hapı ve kürtaj ilacı nedir yazımızda kürtaj süresi hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj, sanılanın aksine uzun süren bir işlem değil. Bir tür cerrahi operasyon olmasına rağmen kürtaj kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık 10 – 15 dakika olarak karşımıza çıkıyor. Operasyon sırasında beklenmedik bir durum yaşanırsa, süre biraz daha uzayabiliyor. Tabi kürtaj süresi uygulana kürtaj çeşitlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

İşlem sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi oldukça kısa sürüyor. Birkaç gün içerisinde herhangi bir ağrı ya da acı kalmıyor. Ancak, bu işlemin yaratacağı psikolojik etkilerin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. İşlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Anestezinin türüne doktor karar veriyor.

Kürtaj ilacı nedir?

 yazımızda kürtaj amaçlı kullanılan ilaçlar hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz. Tıbbi kürtaj çeşitleri arasında kullanılan ilaçlardır. Özellikleri şöyledir

Mifepriston (RU486): Ağız yoluyla alınır. Gebelik hormonu progesteron’un etkisini bloke ederek hamileliği durdurur.

Misoprostal: Rahim iç zarını embriyoyla birlikte parçalayarak vajinal kanamayla dışarı atar ve kürtajı tamamlar. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için ağızdan ve vajinadan tablet formunda verilir. ( kürtaj çeşitleri > ilaçlı kürtaj )

İlaçlar nadiren işe yaramayabilir. Hamilelik 9 haftalıksa ilaçlar tekrarlanabilir, aksi takdirde cerrahi kürtaj gerekebilir. Son ilaçtan 24 saat sonra kanama olmazsa derhal yardım alınmalıdır. Hamilelik sonlandırılamadığında ilaçlar fetüsü mutasyona uğratabileceğinden bu kez kürtaj tıbben önerilir.

Kimlere ilaçlı kürtaj yapılamaz?

Kanama soruları, adrenal yetmezlik veya yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara sahip hastalara,

Uzun süredir steroid veya kan inceltici ilaç kullananlara,

İlacın etken maddesine karşı alerjik reaksiyon geliştirme riski olan kişilere önerilmez.

Kürtaj ilacı fiyatları

kürtaj ilacı

Türkiye’de sağlık bakanlığı onaylı kürtaj ilaçları sadece kürtaj lisanslı sağlık kuruluşlarında bulunur. Dışarıya satılamaz. Eczanelerden alınamaz. Piyasadaki tüm reçetesiz  ilaçlar sakıncalıdır. Doktor kontrolünde gerçekleştirilmeyen ilaçlı düşükler ciddi komplikasyonlara yol açabilir; ölüm riskini artırabilir.

Kürtaj çeşitleri arasında ilaçlı kürtaj yetkili uzman doktor ve sağlık kuruluşu dışında kullanımı yasaktır.

Ertesi gün hapı nedir?

Beklenmedik bir ilişki veya doğum kontrolünde bir aksilik (prezervatifin delinmesi vb.) olduğunda kullanılabilir. Ne kadar erken alınırsa o kadar etkilidir. 3 gün sonrası çok geçtir. İdeali 12 saat içinde alınmasıdır. Ertesi gün hapları eczanelerden reçetesiz temin edilebilir .

Ertesi gün hapları kürtaj çeşitleri arasında bulunmaz . Ertesi gün hapları korunma yöntemleri arasındadır.

Kürtaj çeşitleri hakkında daha detaylı bilgiler için  vakumlu kürtaj çeşitleri ve kürtaj çeşitleri kürtaj video izle başlıklı yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Düşük hapı nedir?

Güncel article Düşük hapı yapan yerler, Düşük hapı fiyatları , Düşük hapı bilgilendirmesi , Düşük hapı süresi , Düşük hapı yerleri ,  Düşük hapı yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel yazımız  Düşük hapı yapan hastaneler , Düşük hapı yapan yerler, Düşük hapı fiyatları , Düşük hapı bilgilendirmesi , Düşük hapı süresi , Düşük hapı yapan doktorlar , Düşük hapı yerleri  kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Düşük hapı ne demek?

Güncel blog Düşük hapı yapan yerler, Düşük hapı fiyatları , Düşük hapı yapan hastaneler , Düşük hapı yerleri , Düşük hapı bilgilendirmesi , Düşük hapı süresi , Düşük hapı yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel yazı Düşük hapı yapan yerler, Düşük hapı fiyatları , Düşük hapı yapan hastaneler , Düşük hapı bilgilendirmesi , Düşük hapı yerleri , Düşük hapı süresi , Düşük hapı yapan hastaneler , Düşük hapı yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel Düşük hapı nedir?

Güncel yazımız  Düşük hapı yapan hastaneler , Düşük hapı yapan yerler, Düşük hapı fiyatları , Düşük hapı yerleri , Düşük hapı bilgilendirmesi , Düşük hapı süresi , Düşük hapı yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel yazı Düşük hapı yapan yerler, Düşük hapı fiyatları , Düşük hapı yapan hastaneler , Düşük hapı bilgilendirmesi , Düşük hapı yerleri , Düşük hapı süresi , Düşük hapı yapan hastaneler , Düşük hapı yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Call Now ButtonFiyat ve Randevu Ara