600 TL.den başlayan fiyatlarla
7/24 bilgi ve randevu
0 (539) 431 90 40
İstanbul Anestezili Kürtaj Kliniği

Anestezili kürtaj nasıl olur?

Yaşamında ilk defa kürtaj olacak kadınlar işlemin nasıl yapıldığını bilemedikleri için büyük korku yaşarlar. Bazı kadınlar daha önceden bu tür bir operasyon geçirmiş arkadaşlarından duydukları sayesinde konu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu bölümde anestezili kürtaj nasıl olur ayrıntıları ile anlatılmaktadır.

Genel anestezi ile kürtaj işlemi nasıl yapılır?

 

Genel anestezi ile kürtaj yapılma işleminde genellikle kol üzerinden veya uygun damar bulunamazsa el üzerinden branül denilen damar yolu açmaya yarayan tıbbi materyal ile yapılır. Açılan bu damar yolundan genel anestezi için kullanılan ilaçlar size 10 veya 15 dakikalık anestezi sağlar. Kürtaj işlemini görmez ve ağrı duymazsınız. 15 dakika istirahat edip yürüyerek gidersiniz. Kürtaj sonrası günlük aktivitelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Vakumlu kürtaj konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj işleminde anestezi altında vakum kürtaj yapılma yöntemi; kürtaj olmak isteyen kişi en az 4 veya 6 saat aç ve su içmeden yani oruç tutar gibi gelmelidir. Kürtaj öncesi tuvalete giderek mesane yani idrar torbasını boşaltır.

Kişi jinekolojik masaya alınır. Uygun steril koşullar sağlanır. Genel anestezi uygulanacaksa kol veya el üzerinden damar yolu açılır. Anestezi ilaçları branül denilen aletin musluğundan verilir. Jinekolojik masada yatan hastaya spekulum denilen alet vajinaya konulur biraz açılır sabitlenir. Rahim ağzı denilen cervix görülmesi sağlanır. Vajina temizliği baticon betadine ile yapılarak steril ortam oluşturulur. Tek dişli tenekulum adı verilen alet ile cerviks rahim ağzına tutulur.

Kürtaj işleminde vakum kürtaj tekniği uygulayarak kazıma işlemi yapılmaz. Böylece ileride tekrar gebe kalmanız engelleyecek yapışıklıklar oluşması önlenir.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Kürtaj nasıl yapılır ve Kürtaj ilacı konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj işlemi yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Gebelik haftası ve daha önce sezeryan doğum yapmış olmaya bağlı veya ilk gebelik olmasına bağlı bu süre değişebilir.

Anestezili kürtaj nasıl olur – Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj İşlemi Ağrılı mı? hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardır. Kürtaj bazen isteye bağlı olarak, bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanır. Kürtaj olmayı düşünen kişiler, uygulama öncesi kürtaj işlemi ağrılı mıdır diye araştırma yapmaktadır. Bu sorunun cevabı kesin olarak şudur; her ne sebepten dolayı kürtaj işlemi uygulanırsa uygulansın genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü hastaya anestezi altında işlem uygulanır.

Kürtaj uygulamaları iki farklı anestezi altında uygulanır. Bunlar; genel anestezi ve lokal anestezidir. Genellikle, kürtaj işleminde hangi anestezi türünün tercih edileceği uzman doktorlar tarafından kararlaştırılmaktadır. Çünkü bu cerrahi işlemde, hangi anestezi türünün tercih edileceği direkt olarak gebeliğin durumuna, gebeliğin yerleşimine ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ile bağlantılıdır. Gebeliklerin sonlandırılması işlemi yasal olarak sınırlandırılmıştır ve yalnızca gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Sağlıksal açıdan gerekli durumlarda, yasalar çerçevesinde bu süre aşılabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk haftalarında gerçekleştirilen kürtaj işlemi genel olarak lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yani 9. ya da 10. haftalarında genel anestezi altında gebelik sonlandırılmaktadır. Çünkü bu haftalarda bebek gelişimi başlamıştır ve bu haftalarda lokal anestezi ile kürtaj yapılması ağrıların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Anestezili kürtaj nasıl olur – Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer? hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .

Kürtaj, sanılanın aksine uzun süren bir işlem değil. Bir tür cerrahi operasyon olmasına rağmen kürtaj kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık 10 – 15 dakika olarak karşımıza çıkıyor. Operasyon sırasında beklenmedik bir durum yaşanırsa, süre biraz daha uzayabiliyor. İşlem sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi oldukça kısa sürüyor. Birkaç gün içerisinde herhangi bir ağrı ya da acı kalmıyor. Ancak, bu işlemin yaratacağı psikolojik etkilerin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. İşlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Anestezinin türüne doktor karar veriyor.

Güvenli Kürtaj Nasıl Olunur?

lokal anestezi ile vakumlu kürtaj

Genel anestezi ile vakumlu kürtaj yazımızda Güvenli kürtaj nasıl olur kısaca bakmakta fayda bulunmaktadır.

Kürtaj İstenmeyen Gebeliğin sonlandırılma yöntemidir.

Güvenli Kürtaj işlemi için steril ameliyathanesi olan cerrahi tıp merkezleri ve hastaneler tercih edilmelidir.

Vakumlu Kürtaj riskler açısından en sık tercih edilen Güvenli Kürtaj yöntemidir.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları (Jinekolog) tarafından yapılabilir.

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Kürtaj öncesi ve sonrası ultrason kontrolleri rahimde parça kalması – dış gebelik ve başarısız kürtaj açısından mutlaka yapılmalıdır.

Güvenilir ve steril olmayan ortamlarda yapılan kürtajlar enfeksiyon – kanama – kısırlık ve ölümcül sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları ( Jinekolog ) tarafından yapılabilir.

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

Kürtaj öncesi ve sonrası ultrason kontrolleri rahimde parça kalması – dış gebelik ve başarısız kürtaj açısından mutlaka yapılmalıdır.

Anestezili Kürtaj için 4 – 6 saat öncesinden yemek ve sıvı gıdalar tüketilmemelidir.

Güvenli bir kürtaj işlemi ortalama 5 dakika sürmektedir.

Kürtaj sonrası hastanede kalış süresi ortalama 45 dakikadır. Kontroller sonrası ortalama 1 saat sonra taburcu olabilirsiniz.

Güvenli bir Kürtaj işlemi sonrası kanama ve ağrı düzeyi adet döneminden farklı değildir.

Vakumlu Kürtaj riskler açısından en sık tercih edilen Güvenli Kürtaj yöntemidir.

Güvenli Kürtaj için işlem öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerine uymak – ilaçlarınızı kullanmak ve kontrollerinizi yaptırmak önemlidir.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Kürtaj video izle konulu sayfamızdan da bakabilirsiniz.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Kürtaj İşlemi Nerede Gerçekleştirilir?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj İşlemi Nerede Gerçekleştirilir? hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj işlemi kısa süreli bir işlem olmasına karşılık son derece önemlidir. Bunun için gerçekleştirilecek olan kurum ve yapacak olan doktorun seçiminde dikkatli davranmak gerekir. Kürtaj sadece yasal olarak yetkisi olan hastane ve kliniklerde yetkili doktor ve personel tarafından yapılabilir. Aksi durumda hastanın sağlığını tehlikeye atan bir durum oluşması kaçınılmaz bir hal alır.

Bundan dolayı kürtaj için seçeceğiniz hastanenin yasal olarak bu işlem izninin olduğundan ve hijyenik bir operasyon ortamı sunduğundan emin olmanız son derece önemlidir. Operasyon sonrasında ve sırasında sorunlar oluşmasını engellemiş olursunuz. Kürtaj nerede yapılır sorusunun cevabı donanımlı ve yasal hastaneler  – tıp merkezleri olarak verilebilir.

Genel anestezi ile vakumlu kürtaj işlemi mutlaka steril koşulları olan merkezlerde uygulanmalıdır.

kürtaj anestezisi

Güvenilir ve yasal kürtaj sınırı 10 haftadır.

Hasta hakları yasa gereğince hasta bilgileri gizli tutulmalıdır.

Yabancı pasaportlu kişilerde Kürtaj olabilmektedirler.

18 yaşını doldurmuş evli – bekar – eşinden ayrı herkes Kürtaj olma hakkına sahiptir.

Güvenli bir Kürtaj işlemi için konusunda Uzman Jinekolog – Steril – Güvenilir ve Yetkili sağlık kurumlarını tercih ediniz.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Kürtaj İşleminden Sonra Ağrı Olur mu?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Ağrı hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj işlemi ağrılı mı ? kürtaj uygulamaları, uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu işlem, her ne kadar kısa sürede sonlandırılıyor olsa da ciddi bir cerrahi işlemdir ve uzmanlık gerektirir. İşlem sonrası komplikasyonların gelişmemesi için, ağrı hissinin duyulmaması için merdiven altı diye tabir edilen yerlerden kaçınmalı ve kürtaj işlemini yasal kliniklerde ya da hastanelerde yaptırmak gerekmektedir.

Kürtaj işlemi, işlem sonrası bazı olası zararları bulunan bir cerrahi işlemdir ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak, kürtaj sonrasında hastalar ağrı yaşayabilmektedir fakat bu ağrılar kasılmalar şeklindedir ve regl sancısına benzetilmektedir. Bu nedenle, cerrahi operasyon sonrası doktorlar, hastalara ağrı kesici ilaç ile tedavi uygularlar.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Anestezili Kürtaj İşleminde Ağrı Duyulur mu?

kürtaj çeşitleri vakumlu kürtaj

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Ağrı hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Anestezili kürtaj işleminde uygulanan anestezi 5 dakika süreli kısa etkili sedasyon – genel anestezi durumudur.

Anestezi altında yapılan kürtaj işleminde ağrı kesinlikle hissedilmez.  

Kürtaj işlemi için hastanın kürtaj ameliyatından 4-5 saat öncesine kadar aç ve susuz kalması gerekmektedir. 4-5 saat boyunca aç ve susuz kalma gerekliliği, kürtaj ameliyatına özel bir durum olmayıp, genel anestezi sebebiyledir.

Burada bahsettiğimiz genel anestezi, diğer ameliyatlarda uygulanan uzun ve ağır bir anestezi gibi değildir. Sedasyon anestezi dediğimiz çok hafif bir uyku halidir.

Ameliyatlardaki genel anesteziden farklıdır, çok düşük dozda ilaç verilmektedir ve hasta, kürtaj operasyonundan 5 dakika sonra gözlerini açıp, kendilerine gelmektedirler.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler mi?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj Olmak hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj olan ya da kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok sorduğu ve endişelendiği soru; kürtaj olmak sağlığımı etkiler mi? sorusudur. Normal şartlarda, kürtaj bazı riskleri bulunan cerrahi bir operasyondur fakat uzman hekimlerce dikkatli bir şekilde gerçekleştirildiği sürece risklerin gerçekleşmesi oranı oldukça düşüktür ve dolayısı ile kadın sağlığını olumsuz yönde etkilememektedir.

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması işlemidir fakat bu durum bir doğum kontrol yöntemiymiş gibi algılanmamalıdır. İstenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için doğum kontrol önlemleri alınmalıdır. Çünkü her ne kadar az da olsa kürtaj işlemlerinde risk bulunmaktadır. Ve bu işlemler, lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılmaktadır; oldukça ciddi operasyonlardır.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları (Jinekolog) tarafından yapılabilir.

kürtaj yapan doktorlar

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Kürtaj İçin En Uygun Hafta Nedir?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj İçin En Uygun Hafta hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj operasyonu için herhangi en uygun bir hafta bulunmamaktadır fakat risklerin en az olduğu kürtaj operasyonu, gebeliğin erken dönemleridir. Anomalilerin olduğu durumlarda gebelik ne kadar ilerlemiş olursa olsun her haftada kürtaj gerçekleştirilebilir fakat kürtaja bağlı olarak söz konusu olan olası riskler de artış gösterir.

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir sorusunun devamında öğrenmek isteyebileceğiniz bir sonra ki soru da kürtaj için en uygun hafta olacaktır.

Kürtaj operasyonunda, gebelik ne kadar erkense ve bebek ne kadar küçükse risk de o kadar azdır.

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir, kürtaj gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir cerrahi operasyondur. Bu operasyonlar, ülkemizde 1983 yılından beri yasalar çerçevesinde, gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Fakat kürtaj işlemi yalnızca isteğe bağlı olarak değil; kimi zaman sağlıksal bir zorunluluk olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj, kadın sağlığı için ya da dünyaya gelecek olan bebeğin sahip olduğu sağlıksal sorunlar nedeni ile sonlandırılabilmektedir. Bu nedenle gerçekleştirilecek olan kürtaj işlemlerinde herhangi bir yasal süre sınırlılığı bulunmamaktadır ve uzman hekimlerce gerekli görülen durumlarda yapılabilmektedir.

Kürtaj, sağlıklı olmayan bireylerin dünyaya gelmesini engellemek için, kadın sağlığını tehdit eden durumlarda ya da boş gebeliklerde uygulanabilmektedir.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Sonrası Yasaklar

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj Sonrası Yasaklar hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj sonrası yapılmaması gereken şeyler şunlardır:

Kürtaj sonrasında cinsel ilişkiye girmek iki hafta geçmedikçe yasaktır. Kürtaj sonrası regl dönemine benzer kanamalar görülmektedir. Kürtaj sonrasında iki haftadan önce gerçekleşen cinsel ilişki kanamayı ve ağrıyı artırabilir.

Kürtaj sonrası kanamalarda kesinlikle tampon kullanılmamalıdır. Ped tercih edilmelidir.

Kürtajdan sonra araç kullanılmamalıdır.

Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar banyo yapılmamalıdır.

Kürtaj sonrası bulantılarından korunmak için ağır yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır.

Denize, havuza, saunaya, küvete ve hamama girmek yasaktır.

En az iki ay gebe kalınmamalıdır.

Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar yemek yenmemeli, su içilmemelidir.

Kürtaj işlemi için hastaneye tek başına gidilmemelidir.

Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Stresli ortamlardan uzak kalınmalıdır.

Kürtaj sonrasında doktor izin verene kadar spor yapılmamalıdır.

Ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

Vajinal duş yapılmamalı ve vajina bölgesi sabun, duş jeli vb. ürünler kullanılarak kesinlikle yıkanmamalıdır.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

genel anestezili kürtaj

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Sonrası İyileşme Dönemi

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj Sonrasında İyileşme hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .

Kürtajın ardından hastanın iyileşme süresi bir haftadır. En geç iki hafta içinde hasta kendini toplar. Kanama bir hafta sonra biter ve hasta normal hayatına devam eder.

Kürtaj sonrasında ağır eşyaların kaldırılmaması ve dikkat edilmesi gerekir. İyileşme süresi yaklaşık 10 gündür. Kürtajdan sonra ilk 3 saat bir şeyler yemek içmek yasaktır.

İlk 3 saat sonrasında beslenme başlar. Genellikle beslenme çorba ve bunun gibi sıvı gıdalar ile olur. Birden ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek sağlık açısından zararlıdır.

Kürtaj sonrası kanamaya dikkat etmek gerekiyor. Kürtaj kanaması ilk 3 gün yoğundur. Bu durum normaldir. Ancak artan bir kanama olur ve kanama beş günü geçerse derhal doktora bildirilmesi gerekir.

Kürtaj sonrası dönem vücudun toparlanması için oldukça hassas davranılması gereken bir dönemdir. Kürtaj tamamlandıktan yaklaşık olarak bir saat sonra kişi eve gönderilir. Komplikasyonların oluştuğu durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Sonrasında hem ruhen hem de beden iyileşmek için dinlenmek şarttır.

Yorucu işler kesinlikle yapılmamalıdır. Stresten ve stresli ortamlardan uzak kalmak faydalı olacaktır. Dinlenmeye özen gösterilmelidir. Bu dönemde sağlıklı beslenme ve bol su içmek iyileşme hızını artırmaktadır. Bu dönemde jinekoloğun önerdiği ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılır.

Gerekirse vitamin takviyesi de yapılmaktadır. Kişinin ailesi ile birlikte huzurlu zaman geçirmesi önerilir.

Türkiye de Kürtaj Yasak mı?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Türkiye de Kürtaj Yasak mı? hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .

Evli olan hastalarda eğer gebeliği yasal süre olan 10 haftayı geçmemişse kürtaj işlemi yapılabilmektedir ancak yasa gereği eş rızası ve imzası işlem öncesinde sizden talep edilmektedir. Eşlerinin rızası olmadan evli hastalarımızın kürtaj işlemi yaptırmaları mümkün değildir.

Evli olmayan hastalarımız için belirtilen tek şart gebeliğinin yasal süreyi geçmemiş olmasıdır.

18 yaşından büyük reşit olmayan hastalar için kürtaj işleminin yapılabilmesi ailesinin rızası ve imzası işlem öncesinde talep edilmektedir.

Bekar ve reşit olan kadınlar içinse evli olmadıkları sürece kimsenin iznine ihtiyaç olmamasıyla birlikte isteğe bağlı kürtaj yapan hemen her yerde kendi rızasıyla kürtaj işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Anestezili kürtaj nasıl olur? nedir?

Güncel article Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri ,  Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel yazımız  Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri  kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Anestezili kürtaj nasıl olur? ne demek?

Güncel blog Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel Anestezili kürtaj nasıl olur? nedir?

Güncel yazımız  Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Call Now ButtonFiyat ve Randevu Ara